fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt Polska-Izrael

Polski ambasador odpowiada na tekst w "Washington Times": Trwały mit

Fabrizio Sciami [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Flickr
"Ubolewam, że rabin Menachem Levine utrwala to, co sławna badaczka Holokaustu Deborah Lipstadt nazwała bredniami i trwałym mitem, że Polacy byli gorsi niż naziści" - napisał w liście do redakcji "Washington Times" Piotr Wilczek, polski ambasador w USA.

"Niemcy byli przekonani, że Polacy nie będą protestować przeciw obozom zagłady na ich ziemi. Jak pokazała historia, mieli rację" – napisał rabin Menachem Levine w tekście, który ukazał się na łamach "The Washington Times". Tekstowi towarzyszyła grafika, w której polskie godło zestawiono ze swastyką.

Dowiedz się więcej » Rabin Levine: Niemcy nie musieli Polaków uczyć nienawiści do Żydów

Dyplomata przywołuje słowa prof. Lipstadt, która w 2017 roku napisała, że "błędem jest przedstawianie Polski jako miejsca niekończącego się antysemityzmu, a mimo to ciągle można usłyszeć komentarze Żydów, którzy odwiedzają Auschwitz, że Polacy byli gorsi od nazistów".

Wilczek podkreśla, że Levine ma rację, twierdząc, że "historia wymaga prawdy a nie sztuczek". "W pełni się zgadzamy, dlatego Polska nadal stoi po stronie prawdy. (...) Musimy dopilnować, żeby trwały mit nie stał się faktem i żeby Polska nie była obwiniana za nazistowskie niemieckie zbrodnie, których nie popełniała".

"Poparcie lub sprzeciw wobec polskiego ustawodawstwa przeciwdziałającego zniesławieniu (nowelizacji ustawy o IPN - przyp. red.) nie uprawnia do szerzenie kłamstw i nienawiści" - zaznacza ambasador.

Zwraca też uwagę na ilustrację, towarzyszącą tekstowi. "Polska przeżyła pięcioletnią okupację hitlerowską, podczas której polski rząd - na emigracji lub w podziemiu - nigdy nie przestał walczyć z nazistowską polityką Niemiec. Ta ilustracja wprowadza czytelników w błąd i propaguje trwały mit" - stwierdza Wilczek.

Źródło: rp.pl/ Washington Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA