fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komornicy

#RZECZoPRAWIE: Monika Janus o doręczaniu pism sądowych przez komorników

Monika Janus
tv.rp.pl
- 7 listopada wchodzi w życie nowelizacja przepisów o doręczeniach, jest to rewolucyjna zmiana. Komornicy będą w pewnych przypadkach zobowiązani do doręczenia pism pozwanemu i w ten sposób staną się gwarantami sprawiedliwego i rzetelnego procesu sądowego - mówiła w programie #RZECZoPRAWIE Monika Janus, szefowa Izby Komorniczej we Wrocławiu

Obecnie pisma sądowe są doręczane za pomocą listonosza, jeżeli pozwany nie zamieszkuje pod danym adresem, listonosz dwukrotnie awizuje pozew. Jeśli pozwany nie odbierze pisma, uznaje się je za doręczenie, mimo, że w wielu przypadkach jest to fikcja.

- Doręczenie przez komornika ma za zadanie umożliwić adresatowi zapoznanie się z treścią pisma i w konsekwencji uczestniczyć aktywnie w procesie sądowym, podjąć obronę.– dodaje prezes.

Czytaj także:

Monika Janus podaje, iż najprawdopodobniej w najbliższym roku będzie około miliona doręczeń sądowych za które będą odpowiedzialni komornicy. Za wykonanie takiej usługi komornik będzie dostawał 60 złotych, czyli niezbyt dużo biorąc pod uwagę rzeczywiste koszty pracy. Wprowadzenie komorników ma usprawnić doręczanie pism sądowych.

- Komornik może od razu ustalić, że pozwany nie mieszka pod danym adresem, że budynek jest wyburzony takie rzeczy się zdarzają. Natomiast jeżeli adresat mieszka w danym miejscu, ale komornik go nie zastanie to zostawia awizo i to już będzie, biorąc pod uwagę całość procesu, trzecie awizo. Adresat będzie mógł stawić się w kancelarii i odebrać pismo w ciągu 14 dni, jeżeli tego nie odbierze pismo uznaje się za doręczone – stwierdza Janus.

- Uważam, że doręczenia są ułomnością polskiego systemu sądowego – mówi prezes Janus. – Spotykam się z takimi sytuacjami, że dłużnicy mają takie myślenie, że jeżeli nie odbiorą danego pisma, to nie będzie ich ta sprawa dotyczyła. Wtedy też taki człowiek traci możliwość obrony swoich praw.

Monika Janus podsumowuje, iż wizerunek komornika ulegnie zmianie, będzie on postrzegany jako osoba która nie tylko zajmuje się egzekucja, ale też robi inne ważne rzeczy dla wymiaru sprawiedliwości, komornik będzie gwarantem sprawiedliwego i rzetelnego procesu sądowego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA