fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Raport Cushman & Wakefield: najdroższe ulice handlowe świata

Cushman
Górna Piąta Aleja w Nowym Jorku wciąż jest najdroższą ulicą handlową świata. Warszawski Nowy Świat sklasyfikowany został na 38. miejscu.

Na drugim miejscu najdroższych ulic świata znalazła się Causeway Bay w Hongkong, a na trzecim londyńska New Bond Street, która wyprzedziła w globalnym rankingu Pola Elizejskie, które spadły na piąte miejsce.Na czwartym miejscu znalazła się mediolańska Via Montenapoleone - wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield "Main Streets Across the World (Główne ulice handlowe świata)".

Na najdroższej ulicy handlowej świata, nowojorskiej Górnej Piątej Alei średni roczny czynsz za metr kwadratowy powierzchni wynosi 28 262 euro. Drugie miejsce w rankingu ponownie zajęła hongkońska dzielnica Causeway Bay pomimo spadku czynszów o 4,7 proc. do 25 673 euro za m kw. rocznie. Na Via Montenapoleone średnia cena rocznego czynszu wyniosła 13 500 euro za m kw. (wzrost o 12,5 proc.).

W tym roku czynsze znacznie wzrosły na londyńskiej New Bond Street do 16200 euro za metr kwadratowy. To wzrost o 37,5 proc. wzrost ten w porównaniu z innymi lokalizacjami świata świadczy o bogatej ofercie handlowej Londynu i silnym popycie na najbardziej atrakcyjną powierzchnię handlową w dzielnicy West End - piszą analitycy C&W.

Paryskie Pola Elizejskie, gdzie średni czynsz wynosi 13 255 euro za m kw. rocznie i nie zmienił się w ciągu ostatnich 12 miesięcy, spadły na piątą pozycję.

- Pomimo napływających z mediów wielu negatywnych informacji globalny rynek handlowy nadal dynamicznie się rozwija, odpowiadając na zmiany technologiczne i demograficzne na całym świecie. Najbardziej prestiżowe lokalizacje, takie jak Górna Piąta Aleja w Nowym Jorku, Causeway Bay w Hongkongu i londyńska New Bond Street, cieszą się największym zainteresowaniem międzynarodowych marek dążących do zapewnienia klientom nowych i ciekawych atrakcji - podkreśla Darren Yates, autor raportu i dyrektor działu badań rynku handlowego w regionie EMEA, Cushman & Wakefield.

Popyt na prestiżowe i drogie ulice handlowe nie zatrzymały nawet takie wydarzenia jak brexit czy niepewności polityczne związane z tegorocznymi wyborami prezydenckimi we Francji. Najbardziej atrakcyjne lokalizacje handlowe w Paryżu nawet zyskały dzięki dynamicznemu ożywieniu turystyki międzynarodowej w 2017 roku.

We Włoszech czynsze przy głównych ulicach handlowych pozostały w minionym roku w zasadzie na stabilnym poziomie. Nieznaczne wzrosty odnotowano jedynie w większych miastach, które przyciągają wielu turystów. Czynsze wzrosły najbardziej przy niektórych ulicach handlowych Mediolanu, Turynu i Florencji.

W Polsce galerie walczą z ulicami handlowymi

W Polsce korzystne wskaźniki ekonomiczne, w tym stopniowo malejące bezrobocie i wzrost wydatków na konsumpcję, przyczyniły się w istotnym stopniu do rozwoju sektora handlowego. Jednak wskutek oddawania do użytku kolejnych centrów handlowych rośnie konkurencja na rynku, co powoduje presję zniżkową na czynsze w niektórych rejonach, a w szczególności w lokalizacjach drugorzędnych.

W Warszawie w trzecim kwartale 2017 roku otwarta została Galeria Północna, w której swoje punkty otworzyły sieci handlowe nastawione na rynek masowy i operatorzy gastronomiczni.

Cztery najdroższe ulice handlowe znajdują się w Warszawie: Nowy Świat, Marszałkowska, Chmielna i Plac Trzech Krzyży. W pierwszej 5. znalazła się także ulica Floriańska w Krakowie.

- Pomimo wyzwań i niepewności europejski rynek handlowy nadal się rozwija i wysoka dynamika utrzyma się również w 2018 roku. Połowa z 10 najdroższych ulic handlowych świata znajduje się w Europie, co świadczy o silnym popycie. Najbardziej atrakcyjne lokalizacje przyciągają najbardziej innowacyjne marki premium, a do wzrostu czynszów w niektórych miastach przyczynia się duża liczba turystów - podkreśla Justin Taylor, dyrektor działu powierzchni handlowych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield.

Piata Aleja wciąż najdroższa

Najwyższe w świecie czynsze wywoławcze za wynajmowaną i podnajmowaną powierzchnię handlową nadal obowiązują przy Górnej Piątej Alei w Nowym Jorku (ulice od 49. do 60.) i pozostały na ubiegłorocznym poziomie. Z kolei spadek czynszów i wzrost dostępnej powierzchni odnotowano na niektórych podrynkach Manhattanu, m.in. w okolicach SoHo, Times Square i Meatpacking District.

Causeway Bay w Hongkongu jest nadal drugą najdroższą lokalizacją świata, aczkolwiek czynsze przy głównych ulicach handlowych spadły w wyniku gwałtownego zmniejszenia się liczby osób przyjeżdżających z Chin kontynentalnych. Rynek handlowy w Chinach kontynentalnych nadal ewoluuje, gdyż coraz więcej wymagających i świadomych marek konsumentów poszukuje nowych i innowacyjnych ofert. Z czynszami wynoszącymi 4498 euro za m kw. rocznie Wangfujing w Pekinie znalazła się na 11. miejscu najdroższych ulic handlowych świata.

Tegoroczny 29. raport przedstawia ranking 451 najdroższych ulic handlowych świata w 68 krajach w oparciu o dane własne firmy Cushman & Wakefield dotyczące wysokości czynszów za najlepsze powierzchnie handlowe.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA