Komercyjne

Rośnie popyt na drogie apartamenty

materiały prasowe
W ciągu trzech kwartałów kupiono w Polsce prawie pół tysiąca lokali z najwyższej półki.

Według szacunków REAS, w ciągu trzech kwartałów 2017 r. na pięciu rynkach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto i Poznań) deweloperzy sprzedali ponad 470 apartamentów. To więcej niż w całym zeszłym roku. Firma badawcza przyjęła, że za lokale z takiej półki trzeba zapłacić co najmniej stawkę 17 tys. zł za mkw.

Według REAS najdroższe mieszkania stanowię niewielki odsetek oferty deweloperów, ale ta nisza ma potencjał wzrostu. Deweloperzy chętnie wprowadzają do oferty droższe lokale, jest to jeden z czynników – poza rosnącymi kosztami realizacji - odpowiadający za obserwowany w ostatnim czasie wzrost średnich cen mieszkań na rynku pierwotnym.

Największy wybór apartamentów jest w stolicy – na koniec września było to 2/3 podaży na wspomnianych pięciu rynkach. W Warszawie też najlepiej widać podział na apartamenty (upper middle w terminologii REAS) i apartamenty luksusowe (high end) – przy czym głównym kryterium nie jest cena, tylko lokalizacja i jakość lokalu i budynku.

Polski rynek apartamentów ma własną specyfikę.

- W porównaniu z Europą Zachodnią, Moskwą czy przede wszystkim Stanami Zjednoczonymi, budowane przez polskich deweloperów apartamenty luksusowe są wciąż niezbyt drogie, co wynika z ceny metra kwadratowego jak i - choć trudno w to uwierzyć przeciętnemu nabywcy – niewielkiemu metrażowi oscylującemu w granicach 80–150 mkw. Na świecie o prawdziwym wymiarze luksusu decyduje „przestrzeń" za jaką nabywca jest gotowy zapłacić – komentuje Paweł Sztejter, wiceprezes REAS.

Firma szacuje, że wartość sprzedaży apartamentów w ciągu trzech pierwszych kwartałów wyniosła 222 mln zł. Stawki lokali high-end w Warszawie to średnio 31 tys. zł za mkw. Blisko 1/3 klienci wydali na apartamenty w wieżowcu Złota 44 (BBI Development i Amstar). Jeśli chodzi o segment upper middle, największe powodzenie miał projekt Mennica Residence (Mennica Polska).

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL