Najemcy lubią efekt świeżości

W związku z luką podażową na warszawskim rynku biurowym to właściciele biur są w lepszej sytuacji - mówi Anna Kaźmierska, ekspert z działu powierzchni biurowych w firmie doradczej Cushman & Wakefield.

Publikacja: 06.09.2018 15:49

Anna Kaźmierska, Cushman & Wakefield

Anna Kaźmierska, Cushman & Wakefield

Foto: materiały prasowe

Czy najemcy często rozważają renegocjacje umów? Wolą zostać w starym budynku niż się przeprowadzić do nowego?

Anna Kaźmierska, Cushman & Wakefield:

Dla najemców ważne jest uzyskanie efektu świeżości. Można go osiągnąć pozostając w obecnym biurze, jak i zmieniając biuro na nowe. W przypadku pozostania w obecnej lokalizacji, należy wziąć pod uwagę to, że remont powierzchni w działającym biurze jest bardzo kłopotliwy i trwa znacznie dłużej niż aranżacja powierzchni bez pracujących w nim ludzi.

Ten wariant jest także bardziej kosztowny m.in. ze względu na prowadzenie prac tylko nocą i konieczność zabezpieczania i odbezpieczania stanowisk pracy. Najczęściej jednak właściciele nowych nieruchomości kuszą najemców dużym pakietem zachęt, co skłania ich do rozważenia zmiany lokalizacji. Zdarza się, jednak, że przywiązanie do konkretnego miejsca determinuje pozostanie w obecnej lokalizacji.

Kto dziś rządzi na rynku biur?

W związku z luką podażową na warszawskim rynku biurowym to wynajmujący znajdują się w lepszej sytuacji. Wiedzą, że powierzchni dostępnej od ręki nie jest zbyt dużo, dlatego stają się coraz mniej elastyczni. Nie obserwujemy jeszcze sytuacji, w której na jedno biuro jest kilku chętnych, jak to było np. dziesięć lat temu. Jednak panuje bardzo duże zainteresowanie, a właściciele czekają na najemców, którzy będą w stanie zapłacić jak najwięcej.

Czy podczas renegocjacji najemcy są w stanie przeforsować lepsze warunki? Niższe czynsze?

Z perspektywy najemcy renegocjacje mają na celu wydłużenie umowy najmu wraz z polepszeniem jej warunków. Jednym z kluczowych celów jest obniżenie czynszu, który najłatwiej można uzyskać stosując np. wakacje czynszowe. Lepsze warunki uzyskamy również poprzez odświeżenie biura. To rozwiązanie wiąże się z utrudnieniami w pracy, jeśli zdecydujemy się prowadzić prace budowlane podczas normalnego funkcjonowania biura.

O co najczęściej ubiegają się najemcy, którzy chcą zostać w biurowcu?

Przedłużenie umowy najmu to idealna okazja do rozmowy o wszystkich wadach i zaletach obecnego biura czy lokalizacji. Najwięcej czasu poświęca się m.in. na dyskusję o zmianie lub odświeżeniu biura oraz wynegocjowaniu lepszych warunków finansowych. Jest to również dobry moment na przeprowadzenie rearanżacji wystroju wnętrza.

Zazwyczaj w tych kosztach partycypuje właściciel, który chce zatrzymać najemcę pod swoim dachem. Na tym etapie firmy mogą domagać się także gruntownego czyszczenia klimatyzacji, co ma wpływ na zdrowie i samopoczucie pracowników. Najemcy mogą mieć również wpływ na plan zagospodarowania parteru i dostępność usług w budynku.

Czy najemcy często rozważają renegocjacje umów? Wolą zostać w starym budynku niż się przeprowadzić do nowego?

Anna Kaźmierska, Cushman & Wakefield:

Pozostało 95% artykułu
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu