Najwięcej sierpniowych transakcji na rynku biur zarejestrowano w budynkach klasy A. Rynek biurowy nie miał urlopu – komentują analitycy REDD. Z danych tej firmy wynika, że na polskim rynku dostępnych jest 4542 modułów biurowych o łącznej powierzchni 2,50 mln mkw. W sierpniu rynek zasiliły 52 moduły biurowe, które nie zostały jeszcze objęte nowymi umowy najmu. Tym samym zasoby wolnej powierzchni zwiększyły się o 25 tys. mkw.

- Spośród ponad 25 rynków regionalnych monitorowanych przez REDD największy negatywny bilans wynajętych i zwolnionych biur w sierpniu zanotowały Wrocław (-23,214 tys. mkw.), Warszawa (-18,126 tys. mkw.) i Łódź (-6,434 tys. mkw.) — wylicza Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD. - Mimo negatywnego bilansu w Warszawie, stolica jest liderem rynków regionalnych pod względem nowych umów najmu, gdzie zawarto ponad 55 proc. (154 z 280) ze wszystkich zarejestrowanych w sierpniu.

Najwięcej sierpniowych transakcji na rynku biurowych zarejestrowano w budynkach klasy A (138) zlokalizowanych głównie w Warszawie (72).

- Analizując dane, warto zwrócić uwagę na nowe umowy najmu w warszawskich budynkach klasy B (75) – podaje REDD.

— Umowy najmu w budynkach o wysokim standardzie dotyczą dużych przestrzeni biurowych o średniej powierzchni 667 mkw., podczas gdy zawierane umowy w obiektach B-klasowych dotyczą małych modułów. W sierpniu średnia wielkość wynajętego biura w takim obiekcie wyniosła zaledwie 85 mkw. — mówi Judyta Bartnicka, analityczka REDD.