Komercyjne

Nieruchomości komercyjne: powierzchnie magazynowe

Panattoni Europe
Ponad 1,3 mln mkw. magazynów wynajęły firmy w pierwszym półroczu. To najlepsze sześć miesięcy w historii tego rynku.

W Polsce w budowie jest 742 tys. mkw. magazynów, z czego 51 proc. powstaje na zasadach spekulacyjnych, czyli bez wiążących umów najmu. Historycznie najniższy jest wskaźnik powierzchni niewynajętych – dostępnych jest jedynie 6,1 proc. istniejących zasobów magazynowych w kraju - tak wynika z analiz firmy doradczej JLL, która podsumowała pierwsze półrocze na rynku nieruchomości magazynowo - przemysłowych w Polsce. Analitycy wskazują też kierunki rozwoju sektora w najbliższych miesiącach.

Dobra passa

Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo – Przemysłowych w Europie Środkowo - Wschodniej w JLL, informuje, że bardzo dobra passa na rynku nieruchomości magazynowo – przemysłowych w Polsce trwa. - W pierwszym półroczu 2016 firmy podpisały umowy najmu na 1 312 000 mkw., co jest najlepszym wynikiem w historii. Deweloperzy oceniają pozytywnie perspektywy dalszego rozwoju tego sektora - mówi Tomasz Olszewski. - Bardzo wysoki popyt przyczynił się również do najniższego w historii rynku nowoczesnych nieruchomości magazynowo - przemysłowych poziomu pustostanów. Wolnych jest jedynie 6,1 proc. krajowych zasobów - podkreśla.

W pierwszych sześciu miesiącach najwięcej powierzchni wynajęto w okolicach Warszawy
(346 tys. mkw.), na rynku poznańskim (223 tys. mkw.) i wrocławskim (181 tys. mkw.). - Popyt netto w Polsce w pierwszych sześciu miesiącach roku wyniósł 876 tys. mkw., co jest najwyższym wynikiem dla pierwszego półrocza w historii rynku i daje szansę na rekord w całym 2016 - oceniają eksperci JLL. - Na atrakcyjności zyskują stopniowo także mniejsze regiony. Mimo że w pierwszym półroczu popyt netto był na nich nieznacznie niższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, to w ostatnim czasie kilka firm podpisało tam duże umowy najmu. To np. Carrefour czy Kaufland w Bydgoszczy.

Kto wynajmuje

- Operatorzy logistyczni i sieci handlowe to najbardziej aktywni najemcy na rynku magazynowym w Polsce. W pierwszym półroczu 2016 te dwa sektory wynajęły 728 tys. mkw., z czego 525 tys. mkw. stanowiły nowe umowy i ekspansje - podaje Przemysław Ciupek, starszy analityk rynku JLL. - Udział firm z tych branż w popycie netto wyniósł odpowiednio 37 i 22 proc. W ogólnych zestawieniach od 2005 r. te dwa sektory stanowią 54 proc. całkowitego popytu netto - wylicza .- Na koniec pierwszego półrocza tego roku wskaźnik pustostanów obniżył się do rekordowo niskiego poziomu 6,1 proc., co oznacza, że wolnej nowoczesnej powierzchni magazynowej jest obecnie 649 tys. mkw. Wśród dziewięciu rynków najwyższy poziom pustostanów rejestrowany jest w Warszawie (10,4 proc. ) oraz okolicach Warszawy (10,1 proc.), najniższy w Krakowie (1,3 proc.). W Szczecinie wynosi 0 proc.

Jak podaje JLL, w pierwszym półroczu deweloperzy ukończyli 615 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. - Najwięcej nowej podaży przypadło na Polskę Centralną – 142 tys. mkw. (85 tys. mkw. w samych okolicach Strykowa) i okolice Warszawy (137 tys. mkw.) - podają analitycy JLL. - Najbardziej aktywni deweloperzy w pierwszym półroczu to Panattoni (ukończone 449 tys. mkw.), Goodman (40 tys. mkw.), CLIP (35 tys. mkw.) oraz Hillwood (29,5 tys. mkw.). Najwięcej magazynów buduje Panattoni – prawie 335 tys. mkw.

- Łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo – przemysłowej w Polsce na koniec pierwszego półrocza wyniosły 10,58 mln mkw. Biorąc pod uwagę wysoką aktywność deweloperów rynek ma szansę przekroczyć granicę 11 mln mkw. podaży jeszcze w tym roku - ocenia Tomasz Olszewski. Czterech głównych graczy na polskim rynku magazynowym ma prawie połowę zasobów. Liderem pod tym względem pozostaje Prologis & Partnerzy JV (21 proc.), a następnie SEGRO & Partnerzy JV (10 proc.), Panattoni & Partnerzy JV (9 proc.) oraz Logicor (9 proc.).

Stabilne czynsze

- Stawki za powierzchnie magazynowe zależą od wielu czynników. Są różne w zależności od regionu, a nawet podregionu, w którym znajduje się dany obiekt. Zależą też od jakości czy dostępności powierzchni na danym rynku - mówią eksperci JLL. - Najwyższe stawki są domeną rynków wewnątrzmiejskich: Warszawy, Łodzi i Wrocławia. Charakterystycznym formatem magazynowym w tego typu lokalizacjach są projekty SBU (ang. Small Business Units).

Jak podaje portal magazyny.pl, czynsze efektywne w tych lokalizacjach osiągają poziom 4,8 euro za mkw. miesięcznie w Warszawie, 3,8 euro za mkw. miesięcznie we Wrocławiu oraz 3,7 euro za mkw. miesięcznie w Łodzi. - Duże obiekty typu Big Box są zlokalizowane głównie poza obszarami miejskimi, a więc ze względu na niższe koszty gruntu, stawki najmu za nie są także mniejsze - podają analitycy. - W pierwszym półroczu 2016 nie odnotowano zasadniczych zmian w stawkach czynszów efektywnych. Stawki efektywne w Poznaniu wynoszą od 2,1 do 2,9 euro za mkw. miesięcznie, w okolicach Warszawy - od 2,0 do 2,8 euro za mkw. miesięcznie, a w rejonie Górnego Śląska - od 1,9 do 3,1 euro za mkw. miesięcznie. Za magazyn w Polsce Centralnej najemcy zapłacą od 2,0 do 2,8 euro za mkw. miesięcznie, podczas gdy we Wrocławiu od 2,2 do 3,0 euro za mkw. miesięcznie.

Grunty przemysłowe

- W maju tego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zakupu nieruchomości gruntowych, które przyczyniają się do wydłużenia procesu administracyjnego związanego z realizacją projektów magazynowych w Polsce - przypominają eksperci JLL. - Nałożone restrykcje w sposobie zmiany przeznaczenia gruntów z rolnych na inwestycyjne mogą ograniczyć potencjał realizacji nowych projektów w przyszłości. - W pierwszym półroczu 2016 deweloperzy poszukiwali nowych gruntów pod swoje kolejne inwestycje przede wszystkim w regionie Polski Centralnej – we wschodniej części Łodzi oraz okolicach Warszawy – na południowym zachodzie. Tereny te zyskały ostatnio na atrakcyjności, szczególnie po zakończeniu odcinków autostrady A2 i A1 oraz trasy ekspresowej S8 - wymienia Agata Zając, dyrektor w Dziale Powierzchni Magazynowo – Przemysłowych JLL. W pierwszym półroczu 2016 r. nie zaobserwowano większych zmian w cenach gruntów przemysłowych.

Źródło: ekonomia.rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL