Trójmiasto w gronie milionerów

Po zakończeniu prowadzonych w Trójmieście budów zasoby biurowe aglomeracji przekroczą 1 mln mkw. – podaje firma doradcza Walter Herz.

Publikacja: 10.08.2020 13:54

Trójmiasto w gronie milionerów

Foto: materiały prasowe

Rynek biurowy w Trójmieście może się pochwalić najniższym poziomem pustostanów w kraju – mówią eksperci Walter Herz. – Ten rynek, który jest jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków regionalnych w Polsce, dysponuje dziś prawie 870 tys. mkw. biur. Bardzo nowoczesnych, bo większość powstała zaledwie kilka lat temu.

Wielki plac budowy

- Od ponad roku ilość niewynajętej powierzchni biurowej na rynku trójmiejskim utrzymuje się na najniższym poziomie w kraju, nie przekraczając 6 proc. Świadczy to dużym potencjale tej lokalizacji, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę dynamikę rozwoju tego rynku w ostatnim czasie. W realizacji i przygotowaniu do budowy jest w Trójmieście kilkanaście inwestycji biurowych, które w ciągu najbliższych 36 miesięcy przyniosą prawie 150 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni – mówi cytowany w komunikacie Mateusz Strzelecki, partner w Walter Herz.

Do największych, ukończonych w tym roku w Trójmieście biurowców należą m.in. dwa gdańskie budynki, które dostarczyły po 25 tys. mkw. biur. To budynek Olivia Prime B w kompleksie Olivia Business Center i biurowiec Wave firmy Skanska. - Najwięcej trójmiejskich inwestycji biurowych powstaje przy jednej z głównych arterii komunikacyjnych Gdańska, al. Grunwaldzkiej i w centralnej części miasta, na terenie tzw. Młodego Miasta. Na tym obszarze Cavatina realizuje pierwszy etap kompleksu biurowego Palio Office Park, a firma Inopa biurowiec C300 – podaje Walter Herz. - Na postoczniowych terenach Młodego Miasta w Gdańsku, tuż przy Europejskim Centrum Solidarności i historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej na starcie budowy jest też wielofunkcyjna inwestycja Doki. Projekt zakłada realizację dwóch budynków biurowych o łącznej powierzchni najmu 37 tys. mkw., a także ponad 1 tys. mieszkań i kilkudziesięciu lokali usługowych. W ramach przedsięwzięcia odrestaurowany zostanie także usytuowany w sercu nowej dzielnicy, zabytkowy budynek Montowni, w którym znajdą się lofty serwisowane, food hall oraz sale konferencyjne. Na terenie gdańskiej Stoczni Cesarskiej remontowany jest też zabytkowy budynek Dyrekcji, który przyjmie funkcję biurową, oferując 4 tys. mkw. powierzchni.

Centrum biurowe na lotnisku

- Przy ulicy Droszyńskiego w Gdańsku firma Torus buduje biurowiec Format o powierzchni 16 tys. mkw., który ma być gotowy w drugim kwartale przyszłego roku. W tym samym czasie inwestor planuje również oddanie budynku biurowego z 7,3 tys. mkw. powierzchni najmu, który powstaje w drugim etapie inwestycji Officyna przy alei Grunwaldzkiej – podają eksperci. - W drugim kwartale przyszłego roku ukończony ma być pierwszy z siedmiu biurowców, które stanąć mają na terenie Portu Lotniczego Gdańsk. Pod budynek Alpha, który dostarczy 8,5 tys. mkw. powierzchni biurowych, wmurowano niedawno kamień węgielny. Realizacja ta daje początek pierwszemu w Polsce centrum biurowemu, które zlokalizowane będzie na lotnisku. Powstała również koncepcja zagospodarowania terenów PKS przy ulicy 3 Maja w Gdańsku. W jego miejscu powstać miałby plac miejski z zielenią oraz nowym biurowcem i hotelem. A dworzec i perony autobusowe miałyby być przeniesione pod ziemię na poziom -1.

Jak podaje Walter Herz, w Gdyni, która skupia niespełna jedną piątą trójmiejskich zasobów biurowych, największym z realizowanych projektów jest kompleks biurowy 3T Office Park z ok. 38 tys. mkw. powierzchni, który położony jest przy ulicy Łużyckiej.

Duży popyt

Chłonność trójmiejskiego rynku biurowego w ostatnich trzech latach, jak oblicza Walter Herz, wynosiła średnio 100 tys. mkw. rocznie. - W pierwszym półroczu tego roku ten poziom absorbcji został utrzymany. Do najemców trafiło w Trójmieście ponad 50 tys. mkw. powierzchni biurowej – podaje firma.

- Najwięcej umów zawarły firmy z sektora transportowego i bankowego. Ponadmilionowe Trójmiasto jest również wciąż atrakcyjne dla firm z segmentu nowoczesnych usług dla biznesu i nowych technologii. Inwestycje w infrastrukturę portową przyciągają też firmy związane z obrotem towarów drogą morską, wykorzystujące morski węzeł przeładunkowy – informuje Martyna Markiewicz, ekspert Walter Herz. – W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, poza nowymi transakcjami, w ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia także z dużą liczbą renegocjacji umów najmu, które dobiegają końca. Sporo najemców zobligowanych dłuższymi kontraktami zgłaszało również chęć podnajmu części powierzchni. Jest to jednak tendencja zauważalna w całym kraju, nie tylko na rynku trójmiejskim – zastrzega.

Rynek biurowy w Trójmieście może się pochwalić najniższym poziomem pustostanów w kraju – mówią eksperci Walter Herz. – Ten rynek, który jest jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków regionalnych w Polsce, dysponuje dziś prawie 870 tys. mkw. biur. Bardzo nowoczesnych, bo większość powstała zaledwie kilka lat temu.

Wielki plac budowy

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu