Łódź bije rekordy

Od trzech lat łódzki rynek biurowy rośnie trzy razy szybciej niż wcześniej. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej sięgną niedługo 500 tys. mkw.

Aktualizacja: 27.06.2018 17:14 Publikacja: 27.06.2018 17:05

Łódzki biurowiec Przystanek mBank

Łódzki biurowiec Przystanek mBank

Foto: materiały prasowe

Tak wynika z analiz firmy doradczej Walter Herz. - W ostatnich latach w Łodzi oddawana jest rekordowa ilość powierzchni biurowej, którą szybko wchłania rynek. A jeszcze w 2014 roku roczny przyrost podaży w aglomeracji utrzymywał się na trzykrotnie niższym poziomie niż obecnie. W ciągu minionych pięciu lat zasoby powierzchni biurowej w mieście zwiększyły się o ok. 45 proc., a od 2010 roku oferta biurowa wzrosła dwukrotnie - podaje Mateusz Strzelecki, ekspert Walter Herz.

Dodaje, że Łódź plasuje się na szóstym miejscu w Polsce pod względem dostępnej powierzchni biurowej, ale dzięki intensywnemu rozwojowi tego segmentu, w krótkim czasie ma szansę wyprzedzić Poznań i Katowice. - W ubiegłym roku łódzki rynek biurowy wzbogacił się o rekordowe 74 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, dzięki oddaniu do użytku m.in. takich inwestycji jak Przystanek mBank, Nowa Fabryczna A i B, czy Symetris Business Park II. Na koniec 2017 roku całkowite zasoby biurowe w Łodzi sięgały 440 tys. mkw. powierzchni.

Walter Herz szacuje, że do końca tego roku rynek biurowy w mieście wzrośnie o kolejne 45 tys. mkw. powierzchni, a w następnych latach przyrost podaży będzie jeszcze szybszy. W tym roku najwięcej powierzchni (ponad 28 tys. mkw.) ma dostarczyć kompleks Ogrodowa Office. W budowie jest ponad 124 tys. mkw. biur. Większość powierzchni ma być oddana w 2020 roku. Największą ilość nowych biur dostarczy m.in. inwestycja Brama Miasta (ponad 38 tys. mkw.) i Monopolis (30 tys. mkw. powierzchni użytkowej), bazujący na rewitalizacji zabudowań dawnych zakładów Monopolu Wódczanego.

- Rosnąca dojrzałość łódzkiego rynku przynosi coraz wyraźniej krystalizujące się na terenie miasta huby biurowe. Największa część inwestycji biurowych przypada na Centralną Oś Łodzi, która skupiona jest w okolicy OFF Piotrkowskiej i na linii od alei Kościuszki do skrzyżowania Piłsudskiego z aleją Śmigłego-Rydza - opowiada Mateusz Strzelecki. - Popularność tego rejonu, w którym ulokowana jest ok. jednej czwartej łódzkich biur, wiąże się z jego centralnym położeniem i świetnymi warunkami komunikacyjnymi.

Do końca 2020 roku centralna oś biznesowa miasta może zwiększyć swój potencjał nawet o ponad 100 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Na tym obszarze powstają Imagine A&B, Hi Piotrkowska i OFF Piotrkowska Center oraz Textorial Park II i Monopolis - podaje. Interesujący obszar biznesowy tworzy się też w strefie Nowego Centrum Łodzi w sąsiedztwie Dworca Łódź Fabryczna, w kwadracie ulic Narutowicza, Kopcińskiego, Tuwima i Piotrkowskiej, gdzie 100 ha teren objęty jest intensywnym procesem rewitalizacyjnym. Obecnie oferuje ponad 40 tys. mkw. powierzchni biurowej, głównie w dwóch nowoczesnych inwestycjach, które tam powstały - Nowej Fabrycznej i Przystanku mBank.

Na tym obszarze powstaje Brama Miasta. Zapowiadana jest budowa Centrum Biurowego Fabryczna. - Jeśli jednak rozbudowa tej części miasta przebiegnie planowo, w ciągu najbliższych kilku lat może się wzbogacić o ok. 150 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. Kilka firm deweloperskich kupiło tam działki i zapowiedziało już budowę obiektów - mówi Mateusz Strzelecki. - Koncepcja rewitalizacji tego terenu wiązała się ze staraniami Łodzi o organizację wystawy Expo w 2022 roku, która odbędzie się jednak w Buenos Aires, ale Nowe Centrum Łodzi zyskało dzięki temu nowoczesny dworzec Łódź Fabryczna. Zmodernizowane zostały również budynki dawnej Elektrowni Łódzkiej przy ulicy Targowej, gdzie mieści się teraz EC1 Łódź – Miasto Kultury. Realizacja projektu rewitalizacji obszarowej miasta finansowana jest w połowie ze środków unijnych. - Plan rewitalizacji, sięgający 2030 roku zakłada zmianę funkcji terenów poprzemysłowych i kolejowych, stworzenie ciągu przestrzeni publicznych oraz twórcze wykorzystanie zabytkowej tkanki urbanistycznej, w tym zabudowy z przełomu XIX i XX wieku. Łączny budżet dla rozbudowy terenu NCŁ szacowany jest na niemal 3 mld zł - podaje ekspert Walter Herz. Mateusz Strzelecki podkreśla, że Łódź konsekwentnie wykorzystuje swój niezwykły potencjał, w tym unikatową, historyczną zabudowę o charakterze industrialnym. - Łódzki rynek biurowy wyróżnia na tle innych miast przede wszystkim duża ilość inwestycji o charakterze rewitalizacyjnym - mówi ekspert. - To właśnie dzięki udanemu połączeniu nowoczesnych obiektów z modernizowanymi zabudowaniami poprzemysłowymi oraz odrestaurowywanymi, zabytkowymi pałacami i kamienicami Łódź staje się coraz bardziej konkurencyjna w porównaniu z innymi miastami.

Jednocześnie Łódź jest jednym z najbardziej zachęcających rynków biurowych pod względem wysokości czynszów za wynajem biur. Średnie stawki najmu to 12 - 13 euro za mkw. miesięcznie. - O dużej atrakcyjności aglomeracji dla biznesu świadczyć może choćby relatywnie niski poziom niewynajętej powierzchni biurowej w porównaniu z innymi, krajowymi rynkami - zauważa Mateusz Strzelecki. - Popyt na łódzkie biura w minionym roku, podobnie jak w dwóch poprzednich latach, kształtował się na poziomie ok. 60 tys. mkw. powierzchni. Głównym najemcą powierzchni biurowej są firmy z branży BPO/SSC/IT. W 2017 roku udział tego sektora w popycie osiągnął poziom 80 proc.

W 2017 roku firmy z tej branży działające na terenie Łodzi odnotowały kilkunastoprocentowy wzrost zatrudnienia, co przyniosło miastu ok. 2,5 tys/ nowych miejsc pracy. - Poza ciekawymi projektami biurowymi inwestorów z tego segmentu przyciąga do miasta szeroki dostęp do wykwalifikowanej kadry. W łódzkich uczelniach studiuje ok. 87 tys. osób. Na Politechnice Łódzkiej i Uniwersytecie Łódzkim powstają fakultety, a nawet nowe kierunki dedykowane branży BPO/SSC/IT - opowiada Mateusz Strzelecki. - Konstruktorzy i inżynierowie, absolwenci Politechniki Łódzkiej wiosną przyszłego roku znajdą też zatrudnienie w powstającym przy ulicy Lodowej- Centrum Badawczo-Rozwojowym BSH. W ośrodku powstaną najnowocześniejsze laboratoria i ponad 1,5 tys. stanowisk do badań i testów, gdzie pracować będzie ok. 200 osób.

Tak wynika z analiz firmy doradczej Walter Herz. - W ostatnich latach w Łodzi oddawana jest rekordowa ilość powierzchni biurowej, którą szybko wchłania rynek. A jeszcze w 2014 roku roczny przyrost podaży w aglomeracji utrzymywał się na trzykrotnie niższym poziomie niż obecnie. W ciągu minionych pięciu lat zasoby powierzchni biurowej w mieście zwiększyły się o ok. 45 proc., a od 2010 roku oferta biurowa wzrosła dwukrotnie - podaje Mateusz Strzelecki, ekspert Walter Herz.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu