Komercyjne

Deweloperzy biurowi idą na Poznań

Nowy Rynek w Poznaniu
materiały prasowe
W stolicy Wielkopolski pojawiają się kolejne firmy. Te już tu obecne rozszerzają swoją działalność.

- Poznań stale się rozwija, co pokazują dobre wyniki notowane między innymi na rynku biurowym. W mieście pojawiają się kolejne firmy, a podmioty już obecne w Poznaniu rozszerzają zakres prowadzonej działalności, co napędza zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie biurowe - wynika z analiz firmy doradczej JLL. - Miasto to uznany ośrodek akademicki, charakteryzujący się wysoką jakością życia, rozwiniętym rynkiem pracy, znakomitą infrastrukturą transportową i coraz większym zapleczem nowoczesnych biur. Wszystkie te elementy zadecydowały, że jest to dziś jedna z ważnych lokalizacji biznesowych w kraju.

Poznań jest szóstym największym rynkiem biurowym w Polsce z podażą nowoczesnych biur na poziomie 455 tys. mkw. Rynek dynamicznie się rozwija, a prognozy pozostają optymistyczne. W przyszłym roku całkowite zasoby powierzchni biurowej w mieście osiągną pół miliona mkw.

- W ubiegłym roku Poznań odnotował rekordowy poziom popytu na biura, który przekroczył 78 000 mkw. Właśnie w tym mieście zawarto też największą w 2017 r. transakcję najmu - 25,5 tys. mkw. w kompleksie Nowy Rynek - komentuje Karol Patynowski, dyrektor ds. rynków regionalnych w firmie doradczej JLL. - Bardzo dobre wyniki poznańskiego rynku biurowego to rezultat mocnej pozycji inwestycyjnej miasta, będącego jedną z ważnych lokalizacji dla firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Perspektywy dalszego rozwoju są optymistyczne. Aktywność biznesowa w Poznaniu stale rośnie, zarówno ze strony firm już tutaj obecnych, jak i nowych inwestorów. To z kolei będzie napędzać dalszą aktywność budowlaną.

Duże zainteresowanie poznańskimi biurami zaowocowało stałym spadkiem wskaźnika pustostanów, który wynosi dziś poniżej 9 proc. To jeden z najniższych wyników w Polsce. - Dobre warunki inwestycyjne połączone z ograniczoną dostępnością produktu znajdują też efekt we wzroście stawek najmu. Najwyższe czynsze transakcyjne wynoszą 13,6-14,5 euro za mkw. miesięcznie - podają eksperci JLL. - W ostatnich latach Poznań zbudował swoją reputację centrum przedsiębiorczości i innowacji. Magnesem przyciągającym do tego miasta jest wysoka jakość życia, dogodna lokalizacja na mapie Polski i pozytywna ocena warunków inwestycyjnych.

- Poznań to jeden z istotnych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce, co w praktyce oznacza, że miasto oferuje bardzo szerokie perspektywy rozwoju zawodowego. To, w połączeniu z poprawą wynagrodzeń, które obserwowaliśmy na przestrzeni ostatnich kilku lat, sprawia, że miasto przyciąga coraz więcej pracowników nie tylko z Polski, ale i całego świata. A według najnowszych danych z raportu Randstad Employer Brand Research pracownicy w pierwszej kolejności przy wyborze pracodawcy zwracają uwagę na atrakcyjne zarobki, stabilne zatrudnienie i przyjazną atmosferę w firmie - podkreśla Edyta Janas, dyrektor ds. rozwoju biznesu, Randstad Sourceright EMEA.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL