fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Dwa miliony metrów hal w budowie

Magazyny 7R
materiały prasowe
Na rynku magazynów ciągle gorąco. W pierwszym kwartale na rynek trafiło ponad 620 tys. mkw. hal. W budowie było ok. 2 mln mkw.

Tak wynika z analiz firmy doradczej JLL. - W pierwszym kwartale tego roku popyt brutto - nieuwzględniający umów krótkoterminowych - to ponad 800 tys. mkw. magazynów. Był trzecim najlepszym wynikiem dla pierwszego kwartału w historii rynku - podkreślają eksperci JLL.

- Intensywny rozwój sektora powierzchni magazynowych w Polsce jest nadal napędzany przede wszystkim przez nowe umowy najmu oraz ekspansje, na które przypadło ponad 580 tys. mkw. - komentuje Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych w JLL na Europę Środkowo - Wschodnią. - Tak dobre rezultaty pozwalają patrzeć na nadchodzące miesiące z uzasadnioną dozą optymizmu - ocenia.

Najbardziej aktywni byli najemcy z branży logistycznej, którzy odpowiadali za 55 proc. udziału w popycie netto (ok. 320 tys. mkw.). - Z kolei na sektory lekkiej produkcji i motoryzacji przypadło łącznie ponad 87 tys. mkw., a sektor spożywczy dzięki jednej wyjątkowo dużej umowie wygenerował 14 proc. zapotrzebowania na powierzchnię magazynową - podają analitycy JLL.

- W I kwartale uwaga najemców skupiała się na pięciu największych rynkach, gdzie widocznym liderem był Wrocław z popytem netto na poziomie ok. 190 tys. mkw. - mówi Maciej Kotowski, konsultant w dziale badań rynku i doradztwa w JLL. - Łącznie rynki magazynowe przy największych polskich aglomeracjach odpowiadały za ponad 90 proc. nowego popytu. Mniejszą aktywność niż w poprzednich kwartałach odnotowano w lokalizacjach wschodzących, jednak deweloperzy inwestują tam kolejne grunty pod przyszłe inwestycje, co prawdopodobnie przełoży się na większą aktywność najemców w dłuższej perspektywie - prognozuje.

Analitycy JLL podkreślają, że notowane od kilku kwartałów znakomite wyniki mają odzwierciedlenie w dużej aktywności deweloperów.

- W pierwszym kwartale zasoby magazynowe urosły o przeszło 620 tys. mkw. to dwa razy więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku. Całkowita podaż powierzchni magazynowej w Polsce osiągnęła poziom 16,3 miliona mkw. - podaje Maciej Kotowski. - Nowa powierzchnia pojawiła się na prawie wszystkich badanych rynkach, ale to Olsztyn, gdzie ukończono halę dla Zalando o powierzchni ponad 120 tys. mkw., zdobył pozycję lidera. Drugi najlepszy wynik osiągnęły Wrocław i Polska centralna, na każdym z tych rynków oddano do użytku ponad 90 tys. mkw.

- Na koniec I kwartału tego roku w budowie było ok. 2 mln mkw., z czego 80 proc. przypadało na największe rynki - dodaje Tomasz Olszewski. - Warto podkreślić, że zasoby gruntów, które mogą być dość szybko zabudowane, są szacowane na ok. 800 ha, a większość z nich znajduje się w pobliżu lub sąsiedztwie istniejących już parków magazynowych. Co więcej, deweloperzy mają zgromadzone działki, które gwarantują stosunkowo krótki czas przeprowadzenia inwestycji. Grunty te powinny pozwolić na budowę kolejnych 3,4 mln mkw. powierzchni magazynowej - szacuje.

Stosunkowo duży udział powierzchni budowanej spekulacyjnie w 2018 roku nie spowodował widocznego wzrostu współczynnika pustostanów. Jak szacuje JLL, średnia dla Polski osiągnęła 5,7 proc. (5,3 proc. w 2018 r.).

Z drugiej strony, ponad 100 tys. mkw. oddanych do użytku w Polsce centralnej doprowadziło do wzrostu pustostanów do poziomu 7,5 proc. w tej lokalizacji, co stanowi jeden z najwyższych wskaźników wakatów w Polsce. Udział niewynajętej powierzchni przekroczył próg 7 proc. również w Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i w Białymstoku. Dostępnej powierzchni nie oferowały natomiast Lublin i woj. lubuskie.

W pierwszym kwartale tego roku najemcy magazynów w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Opolu i w woj. lubuskim byli świadkami rosnących czynszów - nawet do 3,7 euro za mkw.miesięcznie (okolice Warszawa). - Niezmiennie, najdroższym rynkiem pozostaje Warszawa (miasto), gdzie czynsze bazowe wahają się od 4,3 do 5,2 euro za mkw. miesięcznie. Najbardziej atrakcyjne stawki wynajmu oferowane są w podmiejskich magazynach typu big-box w Polsce centralnej (2,6 – 3,2 euro za mkw. na miesiąc).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA