fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Miliony metrów hal

materiały prasowe
W 2009 roku w Polsce centralnej było 875 tys. mkw. magazynów. Niecałą dekadę później - ponad 2,55 mln mkw. - podaje Axi Immo.

Z analiz firmy doradczej Axi Immo wynika, że w 2018 roku w Polsce centralnej wynajęto ponad 690 tys. mkw. powierzchni magazynowej, z czego 87 proc. to nowe umowy najmu. - Deweloperzy prowadzą kolejne inwestycje, czego efektem jest 720 tys. mkw. oddanych do użytku w 2018 i 465 tys. mkw. w budowie na koniec grudnia - podają eksperci Axi Immo. - W ostatniej dekadzie ten rejon Polski jako hub logistyczny miał dwa momenty krytyczne. W 2013 r. odnotowano wyraźne zmiany w zestawieniu najpopularniejszych lokalizacji magazynowo-przemysłowych. Podaż na rynku Polski centralnej przekroczyła wtedy 1 mln mkw., ale pod kątem dynamiki podaży oraz popytu wyraźnie wyprzedzał ją Poznań. Polska Centralna przestała być trzecim największym rynkiem magazynowym w Polsce i rywalizowała z rosnącym rynkiem wrocławskim o czwarte miejsce.

Eksperci podają, że w Łodzi i okolicach był wówczas najwyższy w kraju poziom pustostanów - 15,8 proc., a efektywne czynsze spadały. - Sytuacja wróciła do normy po dwóch latach. W 2015 roku odnotowano w tym regionie popyt przekraczający 550 tys. mkw. Znacznie, do 3,7 proc., spadł poziom powierzchni dostępnej od zaraz - podają eksperci. - Ze względu na zmiany przepisów związanych z obrotem gruntami rolnymi i idące za tym trudności z pozyskaniem działek pod budowę nowych obiektów, poziom pustostanów sukcesywnie spadał i nastąpił wzrost stawek najmu.

W rekordowym pod względem popytu 2017 roku (960 tys. mkw. wynajętej powierzchni) poziom pustostanów osiągnął najniższą wartość w kraju - 0,2 proc. - Wynajęte zostały nawet długo dostępne na rynku powierzchnie w Piotrkowie Trybunalskim. Dopiero w 2018 r. deweloperzy dostarczyli na rynek blisko 720 tys. mkw. nowej powierzchni, co ustabilizowało sytuację na rynku - mówią autorzy raportu.

W 2018 r. region Polski centralnej cieszył się dużym zainteresowaniem najemców, osiągając wynik 690 tys. mkw. wynajętej powierzchni, z czego 87 proc. objęły nowe umowy najmu. Rezultat ten plasuje region na drugim miejscu w rankingu najbardziej pożądanych lokalizacji logistycznych w kraju.

- W ubiegłym roku zainteresowanie trzema głównymi lokalizacjami w regionie rozkładało się relatywnie proporcjonalnie, a uwagę najemców przyciągnęły też mniej popularne dotychczas lokalizacje regionu - mówią eksperci Axi Immo. - Udział Łodzi w transakcjach najmu powierzchni w regionie wyniósł w 2018 r. 32 proc., a Strykowa i Piotrkowa Trybunalskiego odpowiednio – 21 i 22 proc. W pozostałych lokalizacjach regionu podpisano umowy najmu odpowiadające za 25 proc. powierzchni.

Hubert Wojtera, ekspert Axi Immo, podaje, że transakcje poza głównymi rynkami Polski centralnej dotyczyły głownie projektów szytych na miarę, w tym BTS dla Leroy Merlin w miejscowości Piątek. - Duży kontrakt na budowę prawie 124 tys. mkw. znacznie przyczynił się do zmiany rozkładu geograficznego popytu na rzecz alternatywnych lokalizacji. Ich atutem jest m.in. większa dostępność rąk do pracy w porównaniu z Łodzią czy Strykowem, gdzie dziś coraz trudniej jest pozyskać pracowników - komentuje.

Dodaje, że region przyciąga głównie duże firmy logistyczne i sieci handlowe, które zgłaszają zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe przystosowane do obsługi operacji logistycznych m.in. dla sektora e-commerce. Aktywne na rynku są również podmioty działające w branżach elektroniki i budownictwa.

W 2018 r. podaż powierzchni magazynowej w Polsce centralnej przekroczyła 2,55 mln mkw., co stanowi 16,2 proc. dostępnej w kraju powierzchni. W całym regionie do użytkowania oddano niemalże 720 tys. mkw. To ponad 32 proc. nowej podaży w Polsce. - Najwięcej nowej powierzchni oddano do użytkowania w Łodzi – 278 tys. mkw., co stanowi 39 proc. nowej podaży regionu. W Strykowie i Piotrkowie Trybunalskim nowa obiekty dostarczyły odpowiednio 187,1 tys. mkw. (26 proc. nowej podaży regionu) i ponad 33,8 tys. mkw. (5 proc. nowej podaży regionu). Znaczny udział w nowej podaży – na poziomie 30 proc. odnotowały lokalizacje poza głównymi subrynkami.

Na koniec 2018 r. w Polsce centralnej powstawało 465 tys. mkw. hal, co stanowi 21 proc. budowanej powierzchni magazynowej w kraju. 89 proc. tej powierzchni stanowią projekty typu pre-let i BTS, zaś projekty spekulacyjne - 11 proc. - Rozpoczęte budowy z powierzchniami spekulacyjnymi w regionie na koniec grudnia 2018 r. znajdowały się w Łodzi i w Kutnie, gdzie deweloper Hillwood w pierwszej połowie 2019 r. dostarczy na rynek inwestycję o powierzchni 32 tys. mkw. - podaje Axi Immo.

- Region cieszy się dużym zainteresowaniem deweloperów, którzy aktywnie poszukują tam gruntów. Szczególnie koncertują się na Łodzi, gdzie chcą rozwijać miejskie formaty do obsługi tzw.logistyki ostatniej mili, ale ich uwagę przyciągają także dotąd mniej popularne lokalizacje w województwie łódzkim z dobrym zapleczem infrastrukturalnym, gdzie łatwiej pozyskać grunty inwestycyjne - komentuje Anna Głowacz, dyrektor działu industrial w Axi Immo.

Średni wskaźnik pustostanów dla Polski centralnej wyniósł 5,3 proc., co oznacza wzrost o 5,1 pkt proc., licząc rok do roku,- Wskaźnik pustostanów dla poszczególnych subregionów na koniec 2018 r. kształtował się następująco: Łódź - 2,3 proc., Stryków 11,3 proc., Piotrków Trybunalski – 5 proc.. W roku 2019 spodziewane są wyraźne zmiany tych wskaźników ze względu na planowane relokacje najemców do nowo budowanych obiektów oraz planowane oddanie do użytkowania powierzchni spekulacyjnych - podają analitycy.

Najwyższe czynsze efektywne za wynajem mkw. magazynu odnotowuje się w Łodzi – 2,50-2,90 euro za mkw. Czynsze w stolicy regionu od dłuższego czasu pozostają na stabilnym poziomie. W Strykowie i Piotrkowie Trybunalskim, lokalizacjach o większej elastyczności pod tym względem, stawki efektywne oscylowały w granicach odpowiednio 2,20-2,60 euro za mkw. i 2,10-2,50 euro za mkw.

- Dalszy dynamiczny rozwój rynku magazynowego w Polsce centralnej będzie podporządkowany trendom sektora e-commerce. Spodziewany jest dalszy wzrost liczby projektów typu pre-let oraz BTS dla e-handlu oraz obsługujących ten kanał sprzedaży operatorów logistycznych - przewidują analitycy Axi Immo. - Spodziewany jest wzrost różnorodności projektów. Obok wzrostu udziału obiektów BTS i BTO w transakcjach zauważalne staną się inwestycje miejskie SBU oraz formaty do obsługi logistyki ostatniej mili. Duża aktywność deweloperów i relatywnie duża liczba inwestycji z komponentem spekulacyjnym spowodują, że dostępność powierzchni magazynowych będzie rosła. Prognozowane jest utrzymanie się dotychczasowych poziomów średnich stawek za wynajem powierzchni w regionie.

Według ekspertów Axi Immo, wyzwaniem dla regionu będą rozciągnięte w czasie procesy inwestycyjne spowodowane ograniczeniem dostępności firm budowlanych i rosnące koszty pracy. - Wciąż dotkliwy będzie deficyt pracowników, w szczególności w Łodzi i Strykowie, co wpłynie na wzmożony rozwój rynku poza głównymi subregionami. Szlaki przetrze oddany w 2019 r. park magazynowo-logistyczny Hillwood Kutno - mówią.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA