fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

PiS idzie na całość

Fotorzepa/ Robert Gardziński
Szaleńcze tempo prac nad kolejną nowelizacją ustaw sądowych, które przyjął PiS, oznacza, że w kierownictwie PiS zapadła decyzja: ani kroku wstecz w sprawie Sądu Najwyższego.

I choć zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że PiS traktuje opozycję jako zbędny balast utrudniający jej działanie, to jednak wyznaczenie opozycji przez posła Stanisława Piotrowicza 30 sekund na wypowiedź podczas dyskusji w komisji to niechlubny rekord. Ale w sumie trudno się dziwić, wszak tego, jak traktuje się opozycję, poseł Piotrowicz uczył się zapewne, pracując w stanie wojennym w prokuraturze i jako członek egzekutywy PZPR.

To jednak zupełna farsa, że niecały tydzień po uroczystych mszach, zgromadzeniach narodowych, okolicznościowych przemowach z okazji 550 lat polskiego parlamentaryzmu, PiS dobija go, uniemożliwiając wręcz debatę nad sprawami Rzeczypospolitej. Chyba że uznamy za nią nazwanie przez prof. Krystynę Pawłowicz posłów opozycji „bydłem".

Czytaj także: Siłowa zmiana prawa

Zamiast debaty mieliśmy więc typową sejmową awanturę. A rozwiązania prawne, które PiS chce wprowadzić, są naprawdę fundamentalne, stanowią one bowiem domknięcie zmian umożliwiających podporządkowanie sądownictwa władzy wykonawczej. Możliwość manipulowania składem sądu po jego wyznaczeniu to z kolei obejście zgłoszonego przez sam PiS rok temu pomysłu na losowanie składów, które miało zapewnić niezależność sądów. Zwieńczeniem całości jest uproszczenie procedur wyboru sędziów Sądu Najwyższego i pierwszego prezesa tego sądu. Nie zwracając już uwagi na Komisję Europejską, z którą początkowo partia rządząca chciała się porozumieć, PiS postanowił iść na całość za wszelką cenę.

Nawet jeśli Trybunał Sprawiedliwości UE chciałby się zająć oceną ustawy o Sądzie Najwyższym, przepchnięte zmiany pomogą PiS dokończyć personalne czystki w SN, w tym wybór nowych sędziów, łącznie z nowym pierwszym prezesem. W ten sposób bez względu na opinię Trybunału przejęcie SN stanie się faktem.

Choć wydawałoby się, że działania PiS to dla opozycji świetna okazja do sprzeciwu, wygląda ona na kompletnie pogubioną. Posłowie związani z Ryszardem Petru nadużywają immunitetu do anarchizowania państwa. Wwożenie w bagażniku na – skądinąd zupełnie niesłusznie zamknięty – teren Sejmu zadymiarzy z Obywateli RP to raczej gest desperacji. Protestowanie jest świętym prawem opozycji i obywateli. Ale czym innym są protesty, a czym innym próby siłowego wdarcia się do Sejmu, malowanie jego ścian sprayem, szturchanie prawicowych dziennikarzy wchodzących i wychodzących z parlamentu itp. Wygląda to tak, jakby nie tylko PiS marzył już o tym, by zamknąć sprawę SN i udać się na wakacje, ale też opozycja czekała na nie z utęsknieniem. A jesienią wcale nie będzie lepiej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA