fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zbudujemy polskie Pendolino

Adobe Stock
Kolej podejmuje współpracę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju dla budowy innowacyjnych pociągów. W środę InterCity podpisało z NCBiR list intencyjny w tej sprawie.

Wspólne prace będą realizowane w ramach rządowego programu Luxtorpeda 2.0. Jego celem jest budowa innowacyjnych pociągów. To jeden z flagowych projektów strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Natomiast dla PKP będzie to element unowocześniania taboru. Spółka InterCity zapowiedziała, że w poprawienie komfortu pasażerów chce zainwestować 7 mld zł.

Porozumienie InterCity i NCBiR zakłada prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych przez różne podmioty, dzięki którym powstaną rozwiązania dla budowy innowacyjnego taboru, spełniającego przyszłe oczekiwania przewoźnika. Planuje się m.in. budowę nowoczesnej lokomotywy elektrycznej, elektrycznego zespołu trakcyjnego oraz składu typu push-pull. Pojazdy mają być przystosowane do prędkości 160–250 km/h. To przedsięwzięcie ma pochłonąć 3,7 mld zł. InterCity zapowiedziało, że zaraz po podpisaniu listu intencyjnego z NCBiR powołany zostanie zespół projektowy.

– Kolej to transport przyszłości...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA