fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kolarstwo

Vuelta a Espana. Brytyjska studnia bez dna

Hugh Carthy
Hugh Carthy
AFP
Richard Carapaz (Ineos Grenadiers), który kilka tygodni temu wjeżdżał na metę etapu Tour de France w objęciach Michała Kwiatkowskiego, odzyskał koszulkę lidera Vuelta a Espana. Niedziela była dniem Hugh Carthy’ego (EF Pro Cycling).

Sukces 26-latka to dowód, że brytyjskie kolarstwo jest studnią bez dna. Minął tydzień od sensacyjnego zwycięstwa Tao Geoghegana Harta (Ineos Grenadiers) w Giro d’Italia, a mistrzowskie aspiracje na trasie Vuelty zgłosił jego rodak. Carthy po dwóch tygodniach ścigania był w klasyfikacji generalnej czwarty, a teraz najlepiej przeżył morderczą wspinaczkę pod Alto de l'Angliru.

To było wyzwanie tylko dla orłów, w najtrudniejszym fragmencie podjazdu stromizna sięgnęła 23,5 proc. Grupa faworytów topniała w oczach, choć kolarze z trudem przekraczali prędkość 10 km/h. Wreszcie na atak zdecydował się Enric Mas (Movistar). Hiszpana pogonili Carapaz, Carthy i Aleksandr Własow (Astana). Jadący w czerwonej koszulce lidera Primoż Roglić (Jumbo-Visma) mógł tylko minimalizować straty, w czym pomógł mu zespołowy kolega Sepp Kuss.

To był jednocześnie najtrudniejszy i najkrótszy etap tegorocznego wyścigu. Cztery premie górskie, poprzedzające finałowy podjazd, zachęcały do ataków. Swojej szansy próbowali między innymi Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) oraz Łukasz Wiśniowski (CCC), ale Jumbo-Visma, Ineos Grenadiers i Movistar tak nakręciły tempo peletonu, że akcje zaczepne były skazane na niepowodzenie.

Uciekinierzy będą mieli jeszcze w tegorocznej Vuelcie pięć szans na sukces. Do końca wyścigu pozostało sześć etapów, ale najbliższy - wtorkowy - to jazda indywidualna na czas, gdzie straty do Carapaza spróbuje odrobić Roglić. Później przed peletonem trzy pagórkowate odcinki. Tam o różnice w klasyfikacji generalnej będzie trudno. Ostatni etap górski organizatorzy zaplanowali na sobotę - dzień przed finałem Vuelty w Madrycie.

Vuelta a Espana

Wyniki 12. etapu
1. H. Carthy (Wielka Brytania, EF Pro Cycling) 3:08:40
2. A. Własow (Kazachstan, Astana) +0:16
3. E. Mas (Hiszpania, Movistar) +0:16
4. R. Carapaz (Ekwador, Ineos Grenadiers) +0:16
5. P. Roglić (Słowenia, Jumbo-Visma) +0:26

Klasyfikacja generalna
1. R. Carapaz (Ekwador, Ineos Grenadiers) 48:29:27
2. P. Roglić (Słowenia, Jumbo-Visma) +0:10
3. H. Carthy (Wielka Brytania, EF Pro Cycling) +0:32
3. D. Martin (Irlandia, Israel Start-Up Nation) +0:35
5. E. Mas (Hiszpania, Movistar) +1:50

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA