Giro d’Italia: Sensacyjny zwycięzca, czujny Rafał Majka

Włoch Filippo Ganna (Ineos Grenadiers) wygrał piąty etap wyścigu Giro d’Italia. Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) dojechał do mety z najlepszymi.

Aktualizacja: 07.10.2020 17:09 Publikacja: 07.10.2020 17:06

Sukces Ganny to duża niespodzianka, bo środowy etap miał być polem do popisu dla specjalistów od górskich wspinaczek. Włoch doktoryzuje się w jeździe indywidualnej na czas - został w tej dziedzinie mistrzem świata, wygrał też sobotnią „czasówkę” otwierającą Giro d’Italia. Dwa dni po tym sukcesiej 24-latek strzegł swojego lidera Gerainta Thomasa, który upadł i połamał miednicę. Teraz, gdy Brytyjczyk wycofał się z wyścigu, jego koledzy dostali na trasie wolną rękę.

Zespół Ineos Grenadiers znalazł się w takiej samej sytuacji, jak podczas Tour de France. Kiedy tam kłopoty zdrowotne rozłożyły Kolumbijczyka Egana Bernala, szansy w ucieczkach zaczęli szukać Richard Carapaz i Michał Kwiatkowski, aż Polak wygrał etap.

Wspinaczka pod Valico di Montescuro oraz zjazd po śliskiej trasie były selektywne. Za Ganną na metę wpadła 23-osobowa grupa, w której zmieścili się wszyscy faworyci wyścigu. Jedenasty do mety dojechał Majka. Lider wyścigu, Portugalczyk Joao Almeida, walczył o miejsce na podium i bonifikatę. Ostatecznie minął „kreskę” trzeci, nadrabiając cztery sekundy nad rywalami, co być może pozwoli mu jeździć w różowej koszulce nieco dłużej.

Organizatorzy na szóstym etapie poprowadzą peleton z Castrovilliari do Matery. Na trasie będą dwa lotne finisze i premia górska trzeciej kategorii. Finisz odbędzie się na niezbyt ostrym podjeździe, co powinno sprzyjać silnym sprinterom oraz specjalistom od wyścigów klasycznych.

Transmisje z Giro d’Italia codziennie w Eurosporcie.

WYNIKI 5. ETAPU

1. F. Ganna (Włochy, Ineos Grenadiers) 5:59:17, 2. P. Konrad (Austria, Bora-Hansgrohe) +0:34, 3. J. Almeida (Portugalia, Deceuninck-Quick Step) +0:34 … 11. R. Majka (Bora-Hansgrohe) +0:34

Klasyfikacja generalna

1. J. Almeida (Portugalia, Deceuninck-Quick Step) 17:06:23, 2. P. Bilbao (Hiszpania, Bahrain-McLaren) +0:43, 3. W. Kelderman (Holandia, Team Sunweb) +0:48… 10. R. Majka (Bora-Hansgrohe) +1:28

2 / 3
kolarstwo
Katarzyna Niewiadoma wygrywa Strzałę Walońską. Polki znaczą coraz więcej
Inne sporty
Paryż 2024. Tomasz Majewski: Sytuacja w Strefie Gazy zagrożeniem dla igrzysk. Próba antydronowa się nie udała