Załamanie pogody. Pracowita noc strażaków

W związku z załamaniem pogody minionej nocy strażacy mieli blisko tysiąc interwencji – podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Najwięcej z nich dotyczyło połamanych drzew. Jedna osoba została ranna.

Aktualizacja: 22.09.2018 10:22 Publikacja: 22.09.2018 10:00

Najwięcej interwencji dotyczyło powalonych drzew

Najwięcej interwencji dotyczyło powalonych drzew

Foto: straż pożarna

Silny wiatr i intensywny deszcz. W wielu regionach kraju to nie była spokojna noc. Strażacy od piątku do soboty, do godz. 6 rano, wyjeżdżali ok. 970 razy.

Najwięcej, ok. 420 interwencji, miało miejsce w woj. zachodniopomorskim oraz w woj. wielkopolskim - blisko 180.

W zachodniopomorskim maksymalne porywy wiatru odnotowano w piątek w Goleniowie i Szczecinie - 80 kilometrów na godzinę. Niewiele mniej, bo 70 km/h zarejestrowano na stacji w Trzebieży.

W Trzcińsku-Zdroju było 65 km/h. Tam wiatr powalał drzewa - na jezdnię, samochody, ogrodzenia. Strażacy musieli je usuwać z jezdni, samochodów, ogrodzeń.

W piątek wieczorem wybuchł pożar w opuszczonym hotelu na szczecińskim Skolwinie. Nie było zagrożenia dla ludzi, ale spłonęła część budynku (około 250 metrów kwadratowych). Do dziś rano pracowało tam 12 zastępów straży.

Z kolei w Dębczynie w powiecie białogardzkim (woj. zachodniopomorskie) drzewo uderzyło w motocyklistę. Został ranny.

W Szczecinie silny wiatr uszkodził sygnalizację świetlną na jednym ze skrzyżowań. W Lęborku na Pomorzu powalone drzewo zerwało linię trakcyjną Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM).

W całej Polsce bez prądu jest 8 tysięcy odbiorców. Najwięcej gospodarstw w województwach: podkarpackim (ok. 4,9 tys.), zachodniopomorskim (ok. 1,4 tys.), wielkopolskim (ok. 900), łódzkim (ok. 650) oraz kujawsko-pomorskim (ok. 90).

A w szczytowym okresie bez prądu pozostawało ok. 43 tys. odbiorców, w tym najwięcej w Łódzkiem - 26 tys., w Kujawsko-Pomorskiem - 8,5 tys. oraz w Wielkopolsce - 5 tys.

W sobotę jak informuje IMiGW nadal spodziewane są miejscami przelotne opady deszczu, a na wybrzeżu także burze. Najwięcej deszczu spadnie na Podkarpaciu i Pomorzu.

- Prognozowana wysokość opadów na Podkarpaciu i w czasie burz na Pomorzu do 15 mm. Wiatr z zachodu, okresami dość silny i porywisty, w porywach do 65 km/h, a na wybrzeżu do 80 km/h.- informuje Maria Waliniowska, synoptyk IMiGW.

Z kolei w niedzielę mocniej popada na południowym zachodzie oraz na Pomorzu, ale w nocy z niedzieli na poniedziałek w całym kraju dość intensywne opady deszczu, a na zachodzie i w pasie dzielnic centralnych opady intensywne.

- W poniedziałek napłynie do nas z północnego zachodu jeszcze chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu, na północnym wschodzie i wschodzie także jednostajne o umiarkowanym natężeniu – w górach opady śniegu. W całym kraju będzie wiał silny i porywisty wiatr, w porywach lokalnie osiągający do ok. 100 km/h. – dodaje synoptyk.

Silny wiatr i intensywny deszcz. W wielu regionach kraju to nie była spokojna noc. Strażacy od piątku do soboty, do godz. 6 rano, wyjeżdżali ok. 970 razy.

Najwięcej, ok. 420 interwencji, miało miejsce w woj. zachodniopomorskim oraz w woj. wielkopolskim - blisko 180.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej