fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Ekspert o Notre Dame: Najtragiczniejsze jest zaniedbanie

AFP
Historyk Zamku Królewskiego w Warszawie, dr Mariusz Klarecki, powiedział w programie "Onet Rano”, że choć „Notre Dame na pewno zostanie odbudowana, obawia się, że więźby dachowej się nie odtworzy”.

- Patrząc wczoraj na Notre Dame przypomniałem sobie płonący Zamek Królewski w Warszawie, to też był pożar więźby dachowej - powiedział dr Mariusz Klarecki w programie "Onet Rano". Jak dodał, modlił się, aby w Paryżu zabezpieczono zabytki i zaznaczył, że mimo informacji o uratowaniu większości dział sztuki, nie mogły przetrwać wielkoformatowe płótna olejne oraz niektóre witraże i historyczne organy. - Witraż północny był autentykiem gotyckim - powiedział. - Mury zaczęły płakać szkłem, to nie do zrekonstruowania. Widzimy stojące mury, ale kamień jest przepalony, tylko wydaje się, że nic się nie stało. Na pewno są liczne mikropęknięcia - podkreślił.

Czytaj także: Najbogatszy Europejczyk wpłaci 200 mln euro na Notre Dame

 

 

 

Dr Mariusz Klarecki przypomniał również, że na więźbę dachową składało się około 1300 dębów. - To prawie las, nie do odtworzenia. Ta więźba miała 850 lat - zaznaczył i tłumaczył, że była to mocna konstrukcja. Jak dodał, nawet po tylu latach w strukturze drewna nic się nie zmieniło.

Historyk Zamku Królewskiego w Warszawie podkreślił, że „rozmiar prac będzie ogromny”. - Odbudowa może potrwać kilkanaście lat. Najpierw trzeba wzmocnić i oczyścić wiązką laserową same mury. To pracochłonna i kosztowna praca - powiedział dr Klarecki. Dodał rónież, że obawia się o brak fachowców do tak specjalistycznych prac. - Najtragiczniejsze jest zaniedbanie. W środku nie było żadnych czujników dymu. To karygodne - podkreślił. 

Wczoraj, tuż przed godziną 19:00 zaczęła płonąć katedra Notre Dame w Paryżu. Przez całą noc strażacy schładzali rozgrzaną konstrukcję budynku. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że od wtorku rozpocznie się zbiórka pieniędzy na odbudowę.
 
Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA