fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofa smoleńska

Tablica Lecha Kaczyńskiego w Sejmie. Opozycja oburzona

Twitter/Prawo i Sprawiedliwość
W przeddzień ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Sejmie odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci Lecha Kaczyńskiego. Zawisła obok tablicy upamiętniającej Jana Pawła II. Opozycja oburzona.

W uroczystości wzięli udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, Jarosław Kaczyński i inni parlamentarzyści.

- Lech Kaczyński niestrudzenie budował Polskę silną, suwerenną, solidarną, w której wszyscy są traktowani równo, w której zwycięża uczciwość i nie ma miejsca dla cynizmu i draństwa - powiedział Andrzej Duda. Dodał, że odsłonięcie tablicy jest ważnym momentem dla Rzeczypospoliitej, o którą "przez całe polityczne życie z taką troską zabiegał prezydent Lech Kaczyński". - - Ta tablica będzie, wierzę w to, po wsze czasy świadectwem służby dla Polski naszego pana prezydenta. Mam nadzieję, że z tej tablicy będzie także patrzył na coraz silniejszą, coraz piękniejszą Rzeczpospolitą, taką, o jaką walczył i o jakiej marzył - powiedział Duda.

- Służba Polsce była treścią jego całego życia. Miał wizję Polski sprawiedliwej i bezpiecznej, dobrze zarządzanej i dumnej z własnej historii i statusu Polski w świecie - mówił podczas uroczystości Marek Kuchciński.

Opozycja oburzona

Oburzenia odsłonięciem tablicy nie kryli posłowie opozycji, którzy przeciwni są przyrównywaniu Lecha Kaczyńskiego do Jana Pawła II.

"To absolutny skandal!
W Sejmie, w tajemnicy przed posłami, obok tablicy upamiętniającej Św.Jana Pawła II zawiśnie tablica dla L.Kaczyńskiego!
To brak zachowania jakichkolwiek proporcji.
Moim zdaniem próba przyrównywania L. Kaczyńskiego do Św. Jana Pawła II jest nieprzyzwoita" - napisał Sławomir Neumann z PO.

W Sejmie tablica L. Kaczyńskiego większa od tablicy św. Jana Pawła II, czy to nie jest przesada? - pytał Robert Kropiwnicki (PO).

Miesięcznice mają prywatny charakter. Tablica w Sejmie także. Podobnie będzie z pomnikiem na placu Piłsudskiego. Prywatne inicjatywy za publiczne pieniądze i na publicznym terenie. To nadużycie władzy, na które jest paragraf - napisał Paweł Zalewski, również z PO.

Cezary Tomczyk: Już druga tablica a wy ciągle nie odnotowaliście, że Izabela Jaruga Nowacka była wicepremierem? Pani wicepremier znowu została pominięta. Skandal. Kolejny.

Sejm zamknięty dla dziennikarzy

Z powodu odsłonięcia tablicy Sejm niespodziewanie zamknięto dla dziennikarzy. Mogli wejść do budynku dopiero po zakończeniu uroczystości.

Źródło: TVN24/rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA