fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofa smoleńska

Sondaż: Czy podkomisja Macierewicza ujawni prawdę?

Fotorzepa, Jakub Kamiński
Czy podkomisja smoleńska powołana przez Antoniego Macierewicza ujawni prawdziwe przyczyny katastrofy smoleńskiej? Sondaż przeprowadzony przez agencję badawczą SW Research wskazuje, że większość ankietowanych jest co do tego sceptyczna.

Szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział, że wiosną zostanie opublikowany raport komisji smoleńskiej w sprawie katastrofy prezydenckiego TU-154m.

Raport przygotowuje podkomisja powołana przez Macierewicza po objęciu przez niego stanowiska szefa MON. Kontynuuje ona prace Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku działającego w poprzedniej kadencji parlamentu.

Zdaniem 60 proc. uczestników sondażu SW Research podkomisja smoleńska nie ujawni prawdziwych przyczyn katastrofy. W ujawnienie prawdy przez podkomisję wierzy 15 proc. ankietowanych. Co czwarty respondent nie ma zdania w tej sprawie.

- Z sondażu wynika, że częściej w sukces działań podkomisji nie wierzą mężczyźni (64 proc.), osoby o dochodzie powyżej 5000 zł (71 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tysięcy mieszkańców (65 proc.). Wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek osób, które nie wierzą, że uda się znaleźć podkomisji smoleńskiej odpowiedź na pytanie o przyczyny katastrofy – z 47 proc. w grupie do 24 lat, do 67 proc. w grupie powyżej 50 lat - mówi Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Podobną zależność widać w kwestii wykształcenia – wśród osób o wykształceniu podstawowym/gimnazjalnym tego zdania jest 44 proc., a wśród osób o wykształceniu wyższym – 65 proc.

 

- Im bardziej wydłuża się okres od takiego zdarzenia, jak katastrofa lotnicza, tym trudniej o ustalenie konkretnych przyczyn jego wystąpienia. Ponadto zdarzenie to miało miejsce na terytorium innego państwa, co w znaczny sposób utrudnia prowadzenie śledztwa. Coraz częściej mamy w tej konkretnej sprawie do czynienia z mitami a nie faktami, a powinniśmy ją rozważać w kategorii tragedii narodowej. Katastrofa smoleńska coraz bardziej w dyskursie społecznym przypomina inną tragedię narodową tego typu, jaką była śmierć na wodach Gibraltaru gen. Władysława Sikorskiego na początku lipca 1943 roku - komentuje wyniki sondażu prof. Jacek Knopek z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA