Katalonia

Puigdemont pojedzie do Danii. Pierwsza taka podróż

AFP
Były szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont weźmie w poniedziałek udział w konferencji w Kopenhadze. Będzie to jego pierwsza publiczna podróż od czasu, gdy wyjechał do Belgii, uciekając przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości.

- Prezydent Puigdemont ma zaplanowaną na przyszły tydzień podróż do Danii - powiedziała dziennikarzom w Barcelonie Elsa Artadi, rzeczniczka bloku Razem dla Katalonii (Junts per Catalunya).

Puigdemont, który został usunięty z urzędu przez Madryt po ogłoszeniu 27 października przez parlament kataloński niepodległości regionu, weźmie udział w debacie na uniwersytecie w Kopenhadze. Jak podaje witryna internetowa uczelni, tematem rozmów ma być kryzys separatystyczny. Konferencja nosi tytuł "Katalonia i Europa na rozdrożu demokracji?"

Dla byłego szefa katalońskiego rządu będzie to pierwsza publiczna podróż, odkąd przybył do Belgii pod koniec października, po deklaracji niepodległości, a tuż przed przedstawieniem mu zarzutu podżegania do buntu względem Hiszpanii. Początkowo Madryt wydał za nim europejski nakaz aresztowania, ale później wycofał go, co oznacza, że polityk może swobodnie podróżować po Europie, podobnie jak czterej inni regionalni ministrowie, którzy również wyjechali do Belgii.

Jeśli jednak wróci do Hiszpanii, zostanie zatrzymany. - Ma swobodę poruszania się w Unii Europejskiej, co jest normalne, ale nie w Hiszpanii, co nie jest normalne - skomentowała Elsa Artadi.

Podróż może Puigdemonta może też pomóc mu uniknąć problemów w Belgii. Obywatele państw UE mogą tam mieszkać bez pozwolenia na pobyt przez trzy miesiące, po czym w teorii muszą wyjechać. Jeśli jednak wrócą, dozwolony kwartał liczony jest od nowa.

Konferencja w Kopenhadze odbędzie się w trakcie negocjacji odbywających się w Katalonii, dotyczących nowego rządu po wyborach z 21 grudnia. Partie separatystyczne uzyskały w nim większość. Puigdemont jest ich kandydatem na szefa rządu, ale chce objąć urząd zdalnie, by uniknąć zatrzymania.

Źródło: rp.pl/ AFP

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL