fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Łatwiej dochodzić roszczeń za naruszenie praw własności intelektualnej

AdobeStock
W postępowaniu odrębnym w sprawach własności intelektualnej wprowadzono instrumenty prawne w zakresie postępowania dowodowego. Jest to m.in. wezwanie do udzielenia informacji.

Od 1 lipca 2020 r. obowiązują nowe przepisy kodeksu postępowania cywilnego, wprowadzające postępowanie odrębne w sprawach własności intelektualnej. Zmiany mają doprowadzić do większej specjalizacji sądów zajmujących się rozpoznawaniem tego typu spraw, przyspieszenia i poprawienia merytorycznej jakości ich rozpoznawania, a także ujednolicenia orzecznictwa w takich sprawach.

Katalog spraw

Do spraw z zakresu własności intelektualnej zakwalifikowano – co oczywiste – sprawy o ochronę praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej i innych praw na dobrach niematerialnych. Sprawami własności intelektualnej w myśl znowelizowanych przepisów są również sprawy o zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji. W postępowaniu odrębnym rozpoznawane mają być także szczególne sprawy z zakresu dóbr osobistych. Dotyczy to spraw związanych z komercyjnym wykorzystaniem dobra osobistego (np. poprzez wykorzystanie wizerunku lub nazwiska osoby publicznej do reklamy towa...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA