fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kłamstwo w CV nie zawsze popłaca

CV
CV
AdobeStock
Pracownikowi, który w czasie rekrutacji wprowadził pracodawcę w błąd co do swojego wykształcenia i nie prostuje tej informacji, grozi zwolnienie dyscyplinarne, a nawet odpowiedzialność karna.

Przepisy pozwalają pracodawcy żądać od kandydata informacji o jego wykształceniu, gdy jest to niezbędne do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. W praktyce zdarza się, że niektórzy kandydaci podczas procesu rekrutacyjnego mijają się z prawdą. Większość z nich po zatrudnieniu nie wyprowadza pracodawcy z błędu. Choć takie sprawy nie należą do najprostszych, to pracodawca nie pozostaje bezbronny, a kłamstwo w CV nie zawsze popłaca nieuczciwej osobie.

Wskazana szybka reakcja

Gdy kłamstwo na temat wykształcenia wychodzi na jaw w trakcie rekrutacji, nieuczciwy kandydat zazwyczaj traci szanse na zdobycie zatrudnienia. Czasami pracodawca dowiaduje się o kłamstwie kandydata już po złożeniu oferty zatrudnienia lub zawarciu umowy o pracę. Nie oznacza to jednak, że nieuczciwy kandydat na pewno rozpocznie pracę w firmie.

Czytaj także: Firmy tracą na kłamstwach podczas rekrutacji pracowników do pracy

Jeżeli kłamstwo kandydata wycho...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA