fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

#RZECZoPRAWIE - Jurij Kariagin: Pracownicy z Ukrainy są coraz lepiej traktowani

Jurij Kariagin
ROL
Ukraińcy nieźle czują się w Polsce i są bardzo wdzięczni Polakom, że ich zatrudniają w trudnym dla Ukrainy czasie - mówił w programie #RZECZoPRAWIE Jurij Kariagin, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce.

O to, jak czują się Ukraińcy w Polsce zapytał swojego gościa Mateusz Rzemek w świątecznym wydaniu programu #RZECZoPRAWIE.

- Czują się nieźle i są wdzięczni polskiemu rządowi, Polakom, że dają im pracę. W trzech regionach Ukrainy nie ma pracy i ludzie zaczęli stamtąd częściej wyjeżdżają do pracy w Polsce, żeby zarobić na mieszkania, żeby móc otworzyć potem jakiś swój biznes i żeby budować Ukrainę w Europie, a Europę na Ukrainie – mówił Jurij Kariagin.

Mateusz Rzemek zapytał o prezent, jaki rząd zrobił pracownikom, także tym z Ukrainy, których w Polsce jest już ok. miliona. Chodzi o podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie do 2 tys. zł oraz stawki godzinowej na zleceniu do 13 zł. Czy te minimalne dla Polaków kwoty zarobków są atrakcyjne dla Ukraińców?

- Są bardzo atrakcyjne, bo na Ukrainie płace są dużo niższe. Tym bardziej, że zatrudnienie w Polsce pozwala teraz zarobić Ukraińcom na emerytury. Weszła już w życie umowa między naszymi rządami, który pozwala zaliczyć staż wypracowany w Polsce do emerytury na Ukrainie. Ważna rzecz – gdy Ukraińcy płacą składki ZUS, to pomagają polskim emerytom. Druga sprawa – Ukraińcy mają ubezpieczenie zdrowotne, wypadkowe – podkreślił Jurij Kariagin.

Zapytany o przykłady pomocy, jakiej udziela Ukraińców Związek Zawodowy Pracowników Ukraińskich, Jurij Kariagin powiedział, że związek stara się zapobiegać wypadkom przy pracy, pomagać w kontaktach Ukraińców z lekarzami, bo często problemem jest bariera językowa. Ale przede wszystkim Związek działa na rzecz legalnego zatrudniania Ukraińców.

- Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej przyjmują Ukraińców i traktują tak samo jak pracowników polskich. Jednak jest grupa takich przedsiębiorców – mogą to być także Ukraińcy działający w Polsce – którzy płacą Ukraińcom mniej, nie zatrudniają legalnie. Mam taki układ z władzami, że jeśli praa pracownicze łamie przedsiębiorca z Ukrainy, to skargę na niego wysyłam do ambasady Ukrainy, a jeśli jest to Polak, to skargi idą do polskich urzędów – powiedział Kariagin.

Zdaniem Kariagina problemem dla pracowników z Ukrainy jest teraz konieczność przedłużania wiz co pół roku, co wiąże się z oczekiwaniem w dużych kolejkach. Zaapelował do polskich władz, by poprawić kwestię wydawania tych wiz przez polskie urzędy. Drugim problemem jest nieuznawanie przez Polskę dyplomów ukraińskich pielęgniarek i lekarzy. – Ten problem można w prosty sposób rozwiązać. Mam dobrze wykształconych pracowników medycznych, którzy mogliby pracować w Polsce - uważa Jurij Kariagin.

#RZECZoPRAWIE: Jurij Kariagin - Emigranci ze wschodu będą zarabiać więcej

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA