fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Drugi dzień Bożego Narodzenia obniży wymiar czasu pracy bez względu na etat

123RF
Oddawanie dnia wolnego za święto przypadające w inny dzień niż niedziela to odrębna kwestia od ustalania wymiaru czasu pracy. Mniej godzin popracują również osoby, które w tym miesiącu nie mają zaplanowanej pracy na dzień świąteczny.

- Jestem zatrudniony na 1/2 etatu. Pracuję we wtorki po 4 godziny oraz w środy i czwartki po 8 godzin. W tym roku drugi dzień świąt Bożego Narodzenia przypada w poniedziałek. Czy pracodawca powinien mi oddać dzień wolny za to święto? – pyta czytelnik.

Na wstępie należy wskazać, że potocznie przyjęło się, iż święto przypadające w innym dniu niż niedziela (najczęściej chodzi o sobotę), powoduje obowiązek pracodawcy do udzielenia innego dnia wolnego w zamian za to święto. W większości pracownicy są bowiem zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy po 8 godzin od poniedziałku do piątku. Wówczas w naturalny sposób, jeżeli święto przypada właśnie w te dni (w przedziale poniedziałek – piątek), nie idziemy do pracy i nie musimy tego dnia „odrabiać". Inaczej przedstawia się sytuacja pracowników, którzy mają odmienny rozkład czasu pracy.

Nie zawsze wolne

Przepis, który to reguluje – a więc art. 130 § 2 kodeksu pracy – stanowi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Nie dotyczy to zatem tylko soboty i nie zawsze jest to, mówiąc potocznie, dzień za dzień. Dla pracowników, których dobowy wymiar czasu pracy jest wyższy niż 8 godzin, pracodawca musi w okresie rozliczeniowym tak zaplanować rozkład czasu pracy, aby go obniżyć o 8 godzin. Oczywiście wymiar 8 godzin dotyczy osób zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. W odniesieniu do pracujących w niepełnym wymiarze czasu pracy, obniżenie następuje proporcjonalnie do części etatu.

Proporcjonalnie mniej

Wyliczony w oparciu o art. 130 § 1 i 2 k.p. wymiar czasu pracy do przepracowania w grudniu br. wynosi 168 godzin. Dla osoby zatrudnionej na pół etatu są to odpowiednio 84 godziny.

Przedstawiony w pytaniu rozkład czasu pracy w grudniu powoduje, że pracownik ma do przepracowania 88 godzin. Pracodawca powinien zatem obniżyć wymiar jego czasu pracy o 4 godziny (przyjmując miesięczny okres rozliczeniowy). Mając na uwadze, że czytelnik we wtorki pracuje po 4 godziny, pracodawca może mu udzielić wolnego w ten dzień albo obniżyć wymiar w środę lub w czwartek.

—Joanna Nicewicz, starszy specjalista Sekcja Prawna Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA