fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przywileje karmiącej pracownicy

123RF
Pracownica, która nie chce korzystać z wyjść na karmienie dziecka piersią w czasie pracy, może przychodzić później do firmy lub wcześniej z niej wychodzić. Nie uda się jej natomiast wymienić kilku przerw na cały dzień wolny.

Pracownica, która kilka miesięcy temu wróciła do pracy po urodzeniu dziecka, przedstawiła dokument, że jest matką karmiącą. Jest zatrudniona w podstawowym systemie czasu pracy (pięć dni w tygodniu, osiem godzin dziennie). Chce teraz, zamiast korzystać z przysługujących jej przerw, mieć jeden dzień wolny w tygodniu. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe? Czy faktycznie karmi jeszcze dziecko piersią, skoro chce mieć dzień wolny, a nie przerwy? Czy możemy zweryfikować, czy faktycznie karmi piersią? – pyta czytelnik.

Zatrudnianie matki karmiącej piersią wiąże się dla pracodawcy z określonymi obowiązkami. Odnoszą się one nie tylko do udzielania czasu wolnego, ale także powierzania określonego rodzaju pracy.

Zależnie od etatu

Art. 187 kodeksu pracy stanowi, że pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Gdy karmi więcej niż jedno dziecko, należą się jej dwie przerwy 45-minutowe. Na wnios...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA