Emerytury: dokumentacja zastępcza ratunkiem na brak list płac

Wysokość zarobków do ustalenia emerytury poświadczy dawny zakład, jeśli z jego akt osobowych wynikają konkretne kwoty wynagrodzeń, stawki godzinowe oraz odprowadzane składki społeczne.

Publikacja: 24.12.2015 06:15

Emerytury: dokumentacja zastępcza ratunkiem na brak list płac

Foto: www.sxc.hu

Pracownik niedługo ukończy powszechny wiek emerytalny i zamierza wystąpić do ZUS o przyznanie emerytury. Dokumentacja płacowa z okresu jego pracy (1980–1989) została już zlikwidowana, ale zachowały się akta osobowe. Czy pracodawca może wystawić zaświadczenie o wynagrodzeniu na podstawie danych zawartych w aktach osobowych, tj. stawki godzinowej, oraz zachowanej dokumentacji o liczbie godzin przepracowanych w miesiącu? Czy ZUS będzie honorował taki dokument? – pyta czytelnik.

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (DzU nr 237, poz. 1412) określa m.in. dowody uzasadniające prawo do świadczeń i ich wysokości, które powinny być dołączone do wniosku w sprawie przyznania świadczeń. Wskazuje także rodzaje dowodów uzasadniających prawo do świadczeń lub ich wysokość, gdy konto ubezpieczonego nie zawiera tych danych.

Pozostało 85% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe