fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Emerytury: dokumentacja zastępcza ratunkiem na brak list płac

www.sxc.hu
Wysokość zarobków do ustalenia emerytury poświadczy dawny zakład, jeśli z jego akt osobowych wynikają konkretne kwoty wynagrodzeń, stawki godzinowe oraz odprowadzane składki społeczne.

Pracownik niedługo ukończy powszechny wiek emerytalny i zamierza wystąpić do ZUS o przyznanie emerytury. Dokumentacja płacowa z okresu jego pracy (1980–1989) została już zlikwidowana, ale zachowały się akta osobowe. Czy pracodawca może wystawić zaświadczenie o wynagrodzeniu na podstawie danych zawartych w aktach osobowych, tj. stawki godzinowej, oraz zachowanej dokumentacji o liczbie godzin przepracowanych w miesiącu? Czy ZUS będzie honorował taki dokument? – pyta czytelnik.

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (DzU nr 237, poz. 1412) określa m.in. dowody uzasadniające prawo do świadczeń i ich wysokości, które powinny być dołączone do wniosku w sprawie przyznania świadczeń. Wskazuje także rodzaje dowodów uzasadniających prawo do świadczeń lub ich wysokość, gdy konto ubezpieczonego nie zawiera tych danych.

Bezlik papierów

Osoba zgłaszająca wniosek...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA