Odmowa przyjęcia wypowiedzenia nie wpływa na jego skuteczność

Wypowiedzenie umowy o pracę jest dokonane skutecznie w momencie, w którym oświadczenie w tej sprawie doszło do pracownika w taki sposób, że miał on możliwość zapoznać się z nim. Odmowa podpisania lub przyjęcia pisma przez pracownika w żaden sposób nie wpływa na skuteczność wypowiedzenia.

Publikacja: 20.12.2016 05:50

Odmowa przyjęcia wypowiedzenia nie wpływa na jego skuteczność

Foto: 123RF

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 3 października 2012 r. (II PK 62/12).

Stan faktyczny

Pracodawca odbył spotkanie z pracownikiem, podczas którego przekazał mu pismo o wypowiedzeniu umowy o pracę. Pracownik zapoznał się z treścią pisma, a następnie odmówił jego podpisania. Po upływie dwóch miesięcy od dokonania wypowiedzenia, odwołał się do sądu, wnosząc o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania.

Rozstrzygnięcia sądów

Sąd I instancji uwzględnił powództwo pracownika. Uznał, że wypowiedzenie nie zostało dokonane skutecznie. Sąd II instancji zmienił ten wyrok i oddalił powództwo. Uznał, że wypowiedzenie zostało dokonane skutecznie i zgodnie z prawem, a odmowa przyjęcia przez pracownika pisma o wypowiedzeniu umowy nie miała na to żadnego wpływu. Nie było zatem podstaw do przywrócenia terminu na wniesienie odwołania do sądu. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego.

SN stwierdził, że wypowiedzenie umowy o pracę zostało skutecznie dokonane w momencie, w którym pracownik zapoznał się z treścią pisma o wypowiedzeniu. Odmowa podpisania pisma nie wpływa na skuteczność wypowiedzenia.

Zdaniem eksperta

Sławomir Paruch, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski Paruch

W przypadku składania oświadczeń woli o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 61 k.c., oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę jest skuteczne w momencie, w którym doszło do pracownika w taki sposób, że pracownik miał możliwość zapoznania się z jego treścią (a więc w praktyce – miał możliwość przeczytać pismo o wypowiedzeniu umowy). Sąd Najwyższy wielokrotnie wypowiadał się w tej kwestii (por. wyroki z 23 stycznia 1997 r., I PKN 501/97 oraz z 13 grudnia 1996 r., I PKN 41/96).

Wypowiedzenie umowy o pracę zostanie dokonane skutecznie, jeżeli pracodawca podczas spotkania z pracownikiem przedłoży mu pismo o wypowiedzeniu umowy, umożliwiając tym samym zapoznanie się z jego treścią. Nie ma znaczenia, jak zareaguje pracownik – czy przyjmie pismo i czy je podpisze. Ani odmowa przyjęcia pisma, ani odmowa jego podpisania przez pracownika, nie wpływa na skuteczność wypowiedzenia (to samo dotyczy pisma o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia). Wystarczy, że pracownik miał możliwość zapoznania się z pismem. Jeżeli świadomie tego nie zrobił, chcąc uniemożliwić pracodawcy wypowiedzenie umowy, nie będzie to miało wpływu na skuteczność działania pracodawcy.

Odrębną kwestią jest ocena zasadności wypowiedzenia oraz jego zgodności z prawem, jednak w każdym przypadku będzie ono skuteczne.

To samo dotyczy podwójnego awizowania pisma o wypowiedzeniu (rozwiązaniu) umowy o pracę na adres do doręczeń wskazany przez pracownika. Takie podwójne awizo jest wystarczające, jeżeli pracownik miał możliwość odebrania przesyłki i zapoznania się z pismem, ale świadomie tego nie zrobił.

Odmowa przyjęcia przez pracownika pisma o wypowiedzeniu umowy o pracę, które zawierało prawidłowe pouczenie o prawie odwołania się do sądu pracy, nie stanowi podstawy do przywrócenia pracownikowi uchybionego terminu na wniesienie odwołania. Tym bardziej, jeżeli przedstawione pracownikowi pismo o wypowiedzeniu umowy było zgodne z wymogami określonymi w kodeksie pracy (a w szczególności zawierało pouczenie o prawie i terminie odwołania się do sądu). Pracownik, który go nie przyjął, nie może następnie twierdzić, że pracodawca nie poinformował go o możliwości, terminie oraz trybie odwołania i nie może wnosić na tej podstawie o przywrócenie terminu na wniesienia odwołania (tak np. wyroki SN z 14 marca 2004 r., I PK 429/03 oraz z 13 grudnia 1996 r., I PKN 41/96).

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 3 października 2012 r. (II PK 62/12).

Stan faktyczny

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego