Jest pierwszy wyrok Sądu Najwyższego o zakazie handlu w niedziele

Badając sprawy o złamanie zakazu, sąd będzie musiał ocenić skalę obrotu biletami czy papierosami.

Aktualizacja: 20.12.2018 05:39 Publikacja: 19.12.2018 10:18

Jest pierwszy wyrok Sądu Najwyższego o zakazie handlu w niedziele

Foto: 123RF

Sąd Najwyższy wydał uchwałę, w której wyjaśnił pojęcie „przeważająca działalność”, istotne dla funkcjonowania małych punktów handlowych w niedzielę z zakazem handlu.

Zbadać przed wyrokiem

Przepis mówi, że zakaz nie obejmuje placówek handlowych, „w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych”. Nie tak łatwo jednak ustalić, które placówki odpowiadają temu opisowi. Czy „przeważająca działalność”, o której mowa w ustawie, to działalność polegająca na „handlu łącznym” wszystkimi tymi towarami wymienionymi w przepisie, czy też „wystarczające jest, aby przeważająca działalność miała za przedmiot tylko jeden ze wskazanych asortymentów”, np. wyroby tytoniowe? Wedle uchwały podjętej przez SN w środę przeważająca działalność to działalność dotycząca handlu łącznie prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, jak i działalność, która za swój przedmiot ma tylko jeden ze wskazanych w tym przepisie asortymentów.

SN miał pomóc zrozumieć przepisy o zakazie handlu w niedzielę, odpowiadając na pytanie jednego z sądów okręgowych. Wynikło ze sprawy Krystyny M. obwinionej, że jako prezes firmy wbrew zakazowi handlu w niedzielę dopuściła do pracy sprzedawców zatrudnionych na umowę zlecenia.

Zarzuty dotyczyły kilku sklepów. Sąd rejonowy uznał ją za winną złamania ustawy, ukarał grzywną 3 tys. zł i obciążył kosztami postępowania.

Czytaj też: Co ma bilet do kiełbasy - komentuje Marek Kobylański

Zastrzeżenia w apelacji

Wyrok zaskarżyła obwiniona. Wniosła o uniewinnienie, a rozpoznający apelację sąd okręgowy uznał, że dla oceny, czy w danej placówce prowadzona jest m.in. przeważająca działalność, co wyłącza zakaz handlu w niedzielę, decydujące znaczenie ma jej rodzaj wskazany we wniosku o wpis, a nie sam wpis w odpowiednim krajowym rejestrze. Jednocześnie SO nabrał wątpliwości, czy wnioskujący jest całkowicie swobodny w określeniu takiej działalności. W pytaniu sąd zwraca też uwagę, że do czasu rozpoznania apelacji na terenie okręgu sądowego zapadły różne orzeczenia sądów rejonowych. Nawet w tych uznających winę obwinionej odmienna była argumentacja takiego rozstrzygnięcia.

Sąd postanowił więc zapytać SN, jak szeroko rozumieć pojęcie „przeważająca działalność” na gruncie tej ustawy. Zauważa, że w tej konkretnej sprawie możliwe są różne wykładnie.

Małe zwycięstwo

Co o środowej uchwale mówią przedsiębiorcy?

– Z perspektywy małych punktów handlowych to korzystna uchwała – mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny w Polskiej Izbie Handlu. – To zresztą kolejny przykład, po tym jak Państwowa Inspekcja Pracy przegrała spór o placówki pocztowe, na to, że ta ustawa jest zawiła i budzi niepotrzebne wątpliwości w praktyce ich stosowania.

Czytaj także:

Niedziele handlowe 2019. W te niedziele będzie można zrobić zakupy w 2019 roku

Dni wolne i niedziele handlowe w 2019 roku

Pomysłodawcy zmian też zauważyli niedoskonałości tych przepisów i przygotowali już nowelizację, która ma uszczelnić przepisy ograniczające handel w niedziele i święta. Projekt jest już w Sejmie po drugim czytaniu. Doprecyzowane zostanie pojęcie przeważającej działalności w danym zakresie, np. sprzedaży biletów czy prasy – co ma wynikać wprost z wpisu do rejestru REGON. Z listy działalności zwalniającej z ograniczeń zniknie też sprzedaż tytoniu.

– W niektórych najmniejszych placówkach handlowych sprzedaż tytoniu to nawet 40 proc. obrotu – dodaje Ptaszyński. – Wykreślenie handlu tytoniem z listy będzie dla nich bardzo problematyczne. Obecnie wychodzi więc na to, że po wprowadzeniu ograniczeń głównym wygranym są dyskonty, które w ostatnim czasie zainwestowały nawet pół miliarda złotych w reklamę, aby przekierować do siebie klientów z niedzieli na piątek i sobotę.

Sygnatura akt: I KZP 13/18

Sąd Najwyższy wydał uchwałę, w której wyjaśnił pojęcie „przeważająca działalność”, istotne dla funkcjonowania małych punktów handlowych w niedzielę z zakazem handlu.

Zbadać przed wyrokiem

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami