fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podróż służbowa poza godzinami pracy nie jest uważany za czas pracy

AdobeStock
Czas poświęcony na podróż służbową odbywającą się poza godzinami pracy nie jest uważany za czas pracy w aktualnym orzecznictwie Sądu Najwyższego. Tendencje w orzecznictwie trybunałów europejskich mogą wpłynąć na zmianę tego stanowiska.

Jednym z warunków pracy ustalanych obligatoryjnie w treści umowy o pracę jest miejsce jej wykonywania. Umożliwia to pracownikowi uwzględnienie ewentualnego czasu i potencjalnych kosztów związanych z dojazdem do pracy przy negocjowaniu warunków zatrudnienia. Z tej przyczyny ingerencja w umówione przez strony miejsce wykonywania pracy wymaga albo modyfikacji treści umowy o pracę w zakresie miejsca jej wykonywania (np. oddelegowanie umowne), albo wydania polecenia odbycia podróży służbowej – co wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami.

Podróż służbowa opisywana jest na gruncie orzecznictwa jako „swoista konstrukcja prawa pracy", która charakteryzuje się tym, że jest odbywana: 1) na polecenie pracodawcy, 2) poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, 3) w celu wykonania określonego przez pracodawcę zadania służbowego (wyrok SN z 22 lutego 2008 r., sygn. I PK 208/07).

Czytaj także: Nadgodziny w deleg...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA