fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Związek zawodowy chce, aby pracodawca pobierał składki związkowe z wynagrodzeń pracowników

www.sxc.hu
Związek zawodowy chce, aby pracodawca pobierał składki związkowe z wynagrodzeń pracowników. Czy szef musi spełnić tę prośbę?

Ustawa o związkach zawodowych zaledwie w jednym przepisie reguluje temat pobierania składek związkowych. Ta skromna regulacja w praktyce wywołuje kilka wątpliwości, które warto przeanalizować.

Wiążący wniosek

Pracodawca nie ma wyboru i musi pobierać składki członkowskie z wynagrodzenia pracownika, jeżeli są spełnione dwa warunki – wystąpi o to związek zawodowy, a pracownik wyrazi zgodę na potrącenie.

Organizacja związkowa musi złożyć pracodawcy wniosek w tej sprawie na piśmie. Jeśli złoży go w innej formie, pracodawca może odmówić pobierania składek. Z kolei pracownik – także na piśmie – musi wyrazić indywidualną zgodę na pobieranie z jego wynagrodzenia składki w zadeklarowanej wysokości. Jeśli wyrazi taką zgodę w innej formie niż pisemna, np. ustnie albo e-mailem, to taka zgoda jest nieważna (por. wyrok Sądu Najwyższego z 1 października 1998 r., I PKN 366/98). Pracodawca jest wówczas zwolniony z obowiązku pobierania składek.

Tr...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA