fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo pracodawcy do kontrolowania służbowych e-mailu i telefonów

123RF
W umowie o pracę albo regulaminie pracy szef może zastrzec prawo do kontrolowania sprzętu służbowego oraz wiadomości mailowych czy rozmów. Warunek – musi uprzedzić o tym pracownika.

Wraz z rozwojem technologii coraz częściej ścierają się dwie przeciwne koncepcje określania wzajemnych praw i obowiązków stron stosunku pracy w związku z prawem do prywatności. Szczególnie jaskrawo widać to przy nadzorze nad wykonywaną pracą. Jedna koncepcja dopuszcza ścisłe podporządkowanie pracowników i dążenie pracodawcy do posiadania szczegółowych informacji o zatrudnionych. Z przeciwnego poglądu wynika zaś całkowicie swobodne funkcjonowanie etatowca w pracy i możliwość oceny efektów jego aktywności przez szefa.

Bez przepisów

Jedną z form monitorowania wykonywania zadań przez zatrudnionych jest kontrola skrzynek e-mailowych. Jest to jednak wątpliwe, gdyż polskie prawo wprost tego nie reguluje. Dlatego zasady związane z ochroną prywatności i życia prywatnego pracownika w dużej mierze bazują na legislacji międzynarodowej. Jednak również w tym prawodawstwie nie ma regulacji, które całkowicie i w sposób zupełny określałyby prawa i obowiązki stron stosu...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA