fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kierowca zapłaci za uszkodzenie towaru w transporcie

Fotorzepa, Piotr Guzik
Odpowiedzialność kierowcy za zniszczenie w transporcie przesyłki nie jest ograniczona do trzech jego pensji, jeśli przewoźnik prawidłowo powierzył mu to mienie. W razie sporu to na pracownika spada też ciężar dowodu, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych.

Przy wykonywaniu przewozów w transporcie drogowym często dochodzi do wystąpienia różnego rodzaju szkód majątkowych po stronie przedsiębiorcy transportowego. Czasami są to szkody w przewożonym towarze, polegające na jego uszkodzeniu, zniszczeniu lub kradzieży. Innym razem zdarzają się szkody wynikające z nałożonej na przedsiębiorcę grzywny – za wykroczenia drogowe, naruszenia czasu pracy kierowców czy też naruszenia przepisów prawa innych państw związanych, np. z procedurami zabezpieczania pojazdów przed wtargnięciem nielegalnych imigrantów. Wreszcie szkodami, jakie dotykają firmy przewozowe, są ubytki w ich własnym mieniu, jak np. uszkodzenia pojazdu lub jego wyposażenia.

Biznes to ryzyko

Co do zasady to pracodawca, jako ponoszący ryzyko związane ze swoją działalnością, odpowiada za wszelkie tego rodzaju zdarzenia, również te spowodowane przez działanie lub zaniechanie pracownika. To pracodawca (przedsiębiorca) płaci zatem odszkodowanie na rzecz swoj...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA