Jak ustalić okres 6 miesięcy pracy w ciągu 12 miesięcy dla pracownika z Ukrainy?

Obywatela Ukrainy można zatrudniać w Polsce na podstawie oświadczenia przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Ten okres ustala się niezależnie od posiadanych przez niego wiz.

Publikacja: 14.12.2017 05:10

Jak ustalić okres 6 miesięcy pracy w ciągu 12 miesięcy dla pracownika z Ukrainy?

Foto: Adobe Stock

- Mam problem z ustaleniem okresu 6 miesięcy pracy w ciągu 12 miesięcy dla pracownika z Ukrainy. Od kiedy liczy się okres 12 miesięcy – od pierwszej wizy wjazdowej w danym roku kalendarzowym, czy od daty ostatniej wizy wjazdowej? Obywatel Ukrainy wjeżdżał w 2017 r. do Polski trzy razy:

– w kwietniu (wyjeżdżał w maju) – jedna wiza,

– w lipcu (wyjeżdżał w sierpniu) – druga wiza,

– ostatnia wiza – wjazd we wrześniu.

Od kiedy w tym przypadku liczy się okres 6 miesięcy? – pyta czytelnik.

Zasadą jest, że obywatele państw nienależących do Unii Europejskiej, aby móc podjąć pracę w Polsce, powinni posiadać ważne zezwolenie na pracę. Jednym z dokumentów upoważniających do legalnego podjęcia pracy w Polsce jest – obok zezwolenia na pracę – również oświadczenie zarejestrowane przez potencjalnego pracodawcę o zamiarze powierzenia wykonywania pracy. Ta procedura jest adresowana wyłącznie do obywateli sześciu państw, tj. Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej oraz Ukrainy.

Ograniczenie czasowe...

Ważne jest przy tym, że praca na podstawie zarejestrowanego oświadczenia jest ograniczona czasowo. Łączny okres wykonywania pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia nie może przekraczać 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, niezależnie od liczby zarejestrowanych oświadczeń i liczby podmiotów powierzających mu wykonywanie pracy.

Wskazać również należy, że cudzoziemcy, dla których pracodawcy uzyskają oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, najczęściej przebywają w Polsce na podstawie wizy krajowej typu D, wydanej właśnie w celu pracy na podstawie oświadczenia. Wiza wystawiana jest na czas ważności oświadczenia, tj. również na pół roku.

... ustalane wstecz

Celem sprawdzenia, czy możemy zarejestrować oświadczenie, o którym mowa wyżej, należałoby ustalić historię podstawy zatrudniania – trzeba sprawdzić, czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy pracownik wykonywał już pracę na tej podstawie. Od planowanej daty zatrudnienia, np. 2 stycznia 2018 r., należałoby sięgnąć w przeszłość, tj. do 2 stycznia 2017 r. i sprawdzić, czy praca na podstawie oświadczenia była wykonywana, a jeżeli tak – to przez jaki okres. Być może pracownik nie wykorzystał całych 6 miesięcy, a wtedy będzie można zarejestrować oświadczenie na okres krótszy, np. 3 miesiące.

Natomiast sam fakt posiadania wiz czy przebywania na ich podstawie w Polsce nie jest miarodajny do określenia, czy można zatrudnić pracownika na podstawie oświadczenia. ?

Zdaniem autorki

Katarzyna Gospodarowicz radca prawny, partner w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając (SDZLEGAL SCHINDHELM)

Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą nowe przepisy dotyczące rejestracji oświadczenia. Wprowadzona zostanie możliwość, której dotychczas nie było – tj. prawo odmowy wpisania takiego oświadczenia do ewidencji. Negatywne przesłanki będą dotyczyć karalności podmiotu powierzającego wykonywanie pracy oraz przekroczenia limitu przyjmowanych oświadczeń, jeśli zostałby on określony. Ponadto oświadczenie może nie zostać wpisane do ewidencji, jeżeli urząd uzna, że zostało ono złożone dla pozoru lub będzie wykorzystane przez cudzoziemca w celu innym niż wykonywanie pracy dla danego pracodawcy.

- Mam problem z ustaleniem okresu 6 miesięcy pracy w ciągu 12 miesięcy dla pracownika z Ukrainy. Od kiedy liczy się okres 12 miesięcy – od pierwszej wizy wjazdowej w danym roku kalendarzowym, czy od daty ostatniej wizy wjazdowej? Obywatel Ukrainy wjeżdżał w 2017 r. do Polski trzy razy:

– w kwietniu (wyjeżdżał w maju) – jedna wiza,

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego