fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Inspekcja Pracy kontroluje nadgodziny, dyżury i odpoczynki

123RF
Czas pracy to pewny temat przy prawie każdej kontroli PIP. Porównując grafiki z ewidencją, inspektor zweryfikuje poprawność planowania pracy oraz jej wykonanie, a co za tym idzie – również prawidłowość naliczenia pensji.

Zazwyczaj Państwowa Inspekcja Pracy pojawia się z zakładzie, ponieważ na uchybienia poskarżyła się załoga. Zadania i wizyty kontrolerów wynikają także z ustalonego harmonogramu działań urzędu. To zaś, jakie zagadnienia będzie wtedy analizował inspektor, zależy od tego, czym się najbardziej interesuje i na czym najlepiej się zna.

Mimo związania treścią skargi lub wyznaczonym do realizacji tematem kontrolujący może jednak rozszerzyć pierwotnie założony zakres badania o dodatkowe zagadnienia. Wśród kontrolowanych przez PIP pewniaków będzie m.in. czas pracy. Stopień komplikacji przepisów w tym zakresie powoduje, że prawie każdy pracodawca popełnia tu błędy. Także pracownicy dość często skarżą się na występujące w tym obszarze nieprawidłowości. Po takiej kontroli inspektor najczęściej może „pochwalić się" zarówno wydanymi środkami prawnymi, czyli zaleceniami zmian, jak i wystawionymi mandatami.

Planowanie i rozliczanie

Rozpoczynaj...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA