fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Po nowelizacji kodeksu pracy każdą umowę terminową trzeba będzie analizować odrębnie

123RF
Choć nowelizacja kodeksu pracy w zakresie umów terminowych wejdzie w życie 22 lutego 2016 r., to przepisy przejściowe wywołują poważne konsekwencje dla trwających stosunków pracy, które będą po tej dacie kontynuowane.

Tego dnia niektóre z dotychczas istniejących stosunków pracy zostaną automatycznie objęte nowymi regulacjami i wynikającymi z nich skutkami. Inne będą działały na starych zasadach.

Sprowadzają się one do kilku zagadnień dotyczących zwłaszcza nowej filozofii wobec umów na czas określony >patrz tabela.

Najważniejsze nowości

Obecnie trzecia kolejna umowa o pracę na czas określony (zawarta bez zachowania minimalnego odstępu od ostatniej takiej umowy) automatycznie staje się umową na czas nieokreślony (czyli maksymalnie można zawrzeć dwie takie umowy jedna po drugiej). Po nowelizacji taki skutek obowiązywać będzie dopiero dla czwartej kolejnej umowy terminowej (czyli maksymalnie można będzie zawrzeć kolejno trzy takie angaże). Ponadto niezależnie od liczby zawartych umów nie będą one mogły trwać łącznie dłużej niż 33 miesiące. Teraz kodeks nie limituje dopuszczalnego okresu zatrudnienia na czas określony, lecz jedynie ogranicza liczbę tych umów do maksymalnie trzech....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA