fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy wypełniając PIT-11 cudzoziemca trzeba podać PESEL

AdobeStock
Płatnicy są obowiązani podawać identyfikator podatkowy na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań wobec fiskusa, np. na imiennej informacji o przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.

- Jeden z pracowników, który jest obywatelem Ukrainy, nie ma numeru PESEL, ponieważ nie zameldował się w Polsce. Cudzoziemiec wykonywał pracę tylko dwa tygodnie, nie posiada ośrodka interesów życiowych w Polsce i przebywał tutaj tylko miesiąc. Czy wobec tego mogę złożyć do urzędu skarbowego PIT-11 bez numeru PESEL? Czy mogę przesłać PIT-11 do urzędu skarbowego wcześniej, czy muszę czekać do końca roku? – pyta czytelnik.

Identyfikatorem podatkowym dla osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej lub nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT, jest numer PESEL (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników; dalej: ustawa o NIP). Natomiast osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek posiadać numer identyfikacji podatkowej NIP. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy podatnicy zobowiązani są podawać identyfikator podatkowy na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepoda...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA