Dla każdego pracodawcy nie ulega wątpliwości, że nie leży w jego interesie to, aby w czasie trwania stosunku pracy pracownik prowadził działalność wobec niego w jakikolwiek sposób konkurencyjną. Ta oczywistość nie wynika jednak z przepisów, ponieważ nie wyrażono w nich wprost zakazu prowadzenia takiej działalności przez pracownika. Zresztą przepisy nie precyzują, co należy rozumieć przez taką działalność.
W orzecznictwie podkreśla się, że zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej można wywodzić z pracowniczego obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy określonego w art. 100 § 2 pkt 4 kodeksu pracy.
Czytaj także: Zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia - jaki zakres
W wyroku z 19 lipca 2005 r. (sygn. II PK 388/04) SN wskazał bowiem, że zakaz konkurencji w trakcie trwania zatrudnienia jest naturalnym, wynikającym właśnie z tego przepisu, obowiązkiem każdego pracownika. Co więcej, SN podkreślił, że istnienie takiego obowiązku nie wymaga odrębne...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.