- Pracownik otrzymał harmonogram, w którym określono mu pracę w jednym z tygodni na poniedziałek 8.00-16.00, a wtorek na godz. 7.00-15.00. Nie stosujemy zmiennych rozkładów czasu pracy. Wiemy, że taki rozkład czasu pracy jest błędny, ale został zrealizowany. W jaki sposób rozliczyć tę pracę? Czy pracownikowi przysługują świadczenia dodatkowe za pracę w godzinach nadliczbowych? – pyta czytelnik.
Godzina przepracowana między 7.00 a 8.00 we wtorek stanowi godzinę nadliczbową. Przysługuje za nią dodatek do wynagrodzenia. Ponieważ jednak nie zaplanowano większej liczby godzin do przepracowania, niż wynika to z wymiaru dla danego okresu rozliczeniowego, pracownikowi nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.
Definicja kodeksowaDla rozliczania czasu pracy przez dobę rozumiemy 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Tak rozumiana doba służy głównie rozliczeniu dobowej normy...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.