fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie a prawo do dodatkowego wynagrodzenia

AdobeStock
Jeżeli pracownik wykonywał ponownie pracę w tej samej dobie, ale nie została przekroczona nominalna liczba godzin roboczych w okresie rozliczeniowym, otrzyma wyłącznie dodatek za nadgodziny.

- Pracownik otrzymał harmonogram, w którym określono mu pracę w jednym z tygodni na poniedziałek 8.00-16.00, a wtorek na godz. 7.00-15.00. Nie stosujemy zmiennych rozkładów czasu pracy. Wiemy, że taki rozkład czasu pracy jest błędny, ale został zrealizowany. W jaki sposób rozliczyć tę pracę? Czy pracownikowi przysługują świadczenia dodatkowe za pracę w godzinach nadliczbowych? – pyta czytelnik.

Godzina przepracowana między 7.00 a 8.00 we wtorek stanowi godzinę nadliczbową. Przysługuje za nią dodatek do wynagrodzenia. Ponieważ jednak nie zaplanowano większej liczby godzin do przepracowania, niż wynika to z wymiaru dla danego okresu rozliczeniowego, pracownikowi nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.

Definicja kodeksowa

Dla rozliczania czasu pracy przez dobę rozumiemy 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Tak rozumiana doba służy głównie rozliczeniu dobowej normy...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA