fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowela KPC: jakie roszczenia pracodawca może zgłosić do potrąceń wobec pracownika

123RF
Pracodawca nie może zgłosić do potrącenia tych roszczeń wobec pracownika, których źródłem nie jest stosunek pracy. Może ich dochodzić wyłącznie przed sądem cywilnym.

Jedną z najbardziej dyskutowanych zmian podczas ostatniej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego była ta dotycząca znacznego ograniczenia możliwości zgłaszania zarzutu potrącenia oraz powództwa wzajemnego. Przyjrzyjmy się zatem, czego dotyczą wprowadzone zmiany oraz czy i jak wpłyną one na procesy toczące się przed sądami pracy.

Na wstępie przypomnijmy, że obie instytucje umożliwiają pracodawcy wykorzystanie okazji, że sprawa z powództwa etatowca zawisła już w sądzie, i rozstrzygnięcia w niej własnych roszczeń wobec pracownika. Odbywa się to albo przez wniesienie własnego pozwu, który zostanie rozpoznany łącznie ze sprawą pracownika, albo przez zgłoszenie zarzutu, który bez konieczności składania pozwu udaremni żądanie pracownika.

Wierzytelność z tego samego stosunku prawnego

Zgłoszenie zarzutu potrącenia nie wymaga składania pozwu. Wystarczy złożyć oświadczenie o potrąceniu. Ten zarzut jest przydatny tylko wtedy, gdy roszczenie pracownik...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA