fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy cały urlop rodzicielski może przypaść ojcu

123RF
Ojciec dziecka prowadzący działalność gospodarczą i podlegający z tego tytułu ubezpieczeniu chorobowemu ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez czas odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego.

Może się o niego ubiegać zarówno z tytułu urodzenia dziecka, jak i w związku z przyjęciem go na wychowanie.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego przysługuje do 26 tygodni – niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie lub przyjętych jednocześnie na wychowanie. Mogą z niego korzystać oboje rodzice nawet jednocześnie, ale w zakresie łącznego wymiaru 26 tygodni (od 2 stycznia 2016 r. wymiar odpowiednio: 32, 34 i 29 tygodni).

Aby nabyć prawo do zasiłku macierzyńskiego za urlop rodzicielski, trzeba wybrać pełny wymiar zasiłku macierzyńskiego za podstawowy i dodatkowy okres (odpowiednio sześć, osiem albo trzy tygodnie). Od 2 stycznia 2016 r. bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za podstawowy okres nie będzie urlopów dodatkowych.

Zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego przyznawany jest jednorazowo albo w częściach, ale nie więcej niż w trzech przypadających jedna po drugiej. Każda z nich powinna być...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA