fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadaniowy system pracy nie wyklucza nadgodzin

Adobe Stock
Wśród przedsiębiorców panuje czasem mylne przekonanie, że wprowadzenie zadaniowego czasu pracy ogranicza obowiązki związane z rozliczaniem pracy w godzinach nadliczbowych.

Dla przykładu, w regulaminach pracy można spotkać postanowienia takie jak: „U pracodawcy stosuje się nienormowany czas pracy, w którym nie występują godzin nadliczbowe". Zadaniowego czasu pracy nie można jednak nazwać „nienormowanym", a jego stosowanie nie ogranicza obowiązku rozliczania godzin nadliczbowych. Przeciwnie – w praktyce to właśnie pracownicy objęci zadaniowym czasem pracy najczęściej pracują w godzinach nadliczbowych.

Nie dla każdego

Zgodnie z art. 140 kodeksu pracy, system zadaniowego czasu pracy można stosować w „przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy".

Zadaniowy system czasu pracy jest właściwy, gdy rodzaj pracy, jej organizacja albo miejsce wykonywania uniemożliwiają lub znacznie utrudniają kontrolę pracodawcy nad pracownikiem w czasie pracy. Istota zadaniowego czasu pracy sprowadza się do stwierdzenia, że pracodawca nie wyznacza pracownikowi dni i godzin, w których powinien on pozost...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA