Dla przykładu, w regulaminach pracy można spotkać postanowienia takie jak: „U pracodawcy stosuje się nienormowany czas pracy, w którym nie występują godzin nadliczbowe". Zadaniowego czasu pracy nie można jednak nazwać „nienormowanym", a jego stosowanie nie ogranicza obowiązku rozliczania godzin nadliczbowych. Przeciwnie – w praktyce to właśnie pracownicy objęci zadaniowym czasem pracy najczęściej pracują w godzinach nadliczbowych.
Nie dla każdegoZgodnie z art. 140 kodeksu pracy, system zadaniowego czasu pracy można stosować w „przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy".
Zadaniowy system czasu pracy jest właściwy, gdy rodzaj pracy, jej organizacja albo miejsce wykonywania uniemożliwiają lub znacznie utrudniają kontrolę pracodawcy nad pracownikiem w czasie pracy. Istota zadaniowego czasu pracy sprowadza się do stwierdzenia, że pracodawca nie wyznacza pracownikowi dni i godzin, w których powinien on pozost...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.