fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Nakaz noszenia maseczek w pracy - rząd zmieni przepisy

Pracownik w maseczce na hali produkcyjnej
Adobe Stock
Od soboty 28 listopada każdy pracownik ma obowiązek zakrywania nosa i ust. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy w pomieszczeniu przebywa sam. Rząd jednak zamierza zliberalizować przepisy w tym zakresie i planuje zmianę rozporządzenia - podaje Krzysztof Berenda z RMF FM.

Z informacji przekazanych RMF FM wynkia, że choć obowiązek noszenia maseczek w pracy pozostanie, to nakaz będzie mógł znieść przełożony.

Przypomnijmy, że nowe obostrzenia wprowadzono rozporządzeniem z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które obowiązuje od soboty 28 listopada br. Brak jest jeszcze regulacji na poziomie ustawy, które mają wejść w życie 27 grudnia 2020 r.

Nowe przepisy stanowią, że nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego obowiązuje także w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Obostrzenia dotyczą też budynków użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. W rozporządzeniu wyjaśniono, że za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.

Oznacza to, że co do zasady osoby pracujące w dużych przestrzeniach takich jak hale lub chociażby strefy typu open space są zobowiązane zakrywać nos i usta. Z regulacji wynika, że taki sam obowiązek dotyczy pomieszczeń socjalnych, w związku z czym pracownicy spożywający posiłki na terenie zakładu pracy powinni zadbać o to, by jeść w samotności.

Źródło: RMF FM, rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA