Trudniej o dofinansowanie z ZUS projektów na prewencję wypadkową

Od 2018 r. zacznie obowiązywać nowa procedura przyznawania środków na działania mające zapobiegać wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym. Płatnicy będą musieli przystąpić do konkursu ogłaszanego tylko raz w roku. Wsparcia pozbawi zaległość tak w ZUS, jak i w skarbówce.

Publikacja: 30.11.2017 05:30

Trudniej o dofinansowanie z ZUS projektów na prewencję wypadkową

Foto: 123RF

Nową procedurę ubiegania się przez płatników składek o dofinansowanie działań na rzecz prewencji reguluje ustawa z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU poz. 2179). Zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Finansowanie działalności związanej z zapobieganiem wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym należy do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wskazuje na to art. 37 ust. 2 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1773.; dalej: ustawa wypadkowa). ZUS ma dofinansowywać przede wszystkim te działania płatników, które są skierowane na utrzymanie zdolności do pracy zatrudnionych osób przez cały okres ich aktywności zawodowej.

Głównym powodem wprowadzenia nowej procedury ubiegania się przez płatników składek o dofinansowanie działań prewencyjnych było duże zainteresowanie tymi dopłatami. Nowa procedura stanie się obowiązująca od 1 stycznia 2018 r.

Zakres zmian

Nowelizacja ustawy wypadkowej reguluje przede wszystkim:

- coroczną kwotę wydatków na prewencję wypadkową, która ma wynosić od 1 proc. należnych składek na ubezpieczenie wypadkowe, przewidzianych w planie finansowym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,

- zasady konkursu o dofinansowanie działań płatnika, skierowanych na utrzymanie zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej,

- maksymalną wysokość dofinansowania,

- zasady ustalania i ogłaszania regulaminu konkursu przez Prezesa ZUS,

- warunki, które musi spełnić płatnik składek, aby ubiegać się o dofinansowanie w ramach konkursu,

- zasady oceny formalnej wniosku przez ZUS,

- zasady oceny merytorycznej projektów przez Instytut (Centralny Instytut Ochrony Pracy),

- tryb odwołania się przez płatnika składek.

Współpraca z CIOP

Po zmianach ZUS pozostanie podmiotem odpowiedzialnym za działania związane z prewencją wypadkową i utrzymaniem finansowania tych działań na poziomie przewidzianym w ustawie wypadkowej. Jednak merytoryczną oceną wniosków płatników o przyznanie dofinansowania będzie się zajmował Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, który będzie odpowiedzialny również za:

- kontrolę projektu w trakcie jego realizacji,

- kontrolę projektu po jego zakończeniu,

- kontrolę trwałości projektu.

Środki, jakimi ma dysponować ZUS, mogą być przeznaczone jedynie na realizację zaplanowanych przez wnioskodawców działań, które będą w sposób bezpośredni odnosić się do kwestii ograniczenia niekorzystnego oddziaływania określonych czynników ryzyka w miejscu pracy. Nie jest to zatem dotacja celowa. Środki te nie są bowiem przeznaczone na dopłaty do określonych rodzajów wyrobów lub usług, lecz na dofinansowanie działań płatników skierowanych na utrzymanie zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej. Mają być one dzielone elastycznie i zapewnić zmienność w czasie polityki dokonywania dofinansowania w zależności od występujących w danym okresie ryzyk i zagrożeń w zakresie zachorowalności na choroby zawodowe lub wypadkowości.

Konkurs dla wnioskodawców

Ustawodawca postanowił wprowadzić konkurs na projekty, które mogą zostać objęte dofinansowaniem. Będzie go ogłaszał Prezes ZUS tylko raz w roku. Pierwszy konkurs ma zostać ogłoszony nie później niż do końca września 2018 r.

1) Kto może brać udział w konkursie

Program jest otwarty dla wszystkich płatników składek, przy czym ustawodawca preferuje mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Z tego względu mikroprzedsiębiorstwa mogą uzyskać dofinansowanie do 90 proc. wartości przedsięwzięcia, a małe do 80 proc.

Wszystkie informacje o konkursie oraz jego regulamin będą podawane przez Prezesa ZUS na stronie Zakładu w Biuletynie Informacji Publicznej.

W konkursie będzie mógł wziąć udział płatnik składek, który:

- nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne, składek na ubezpieczenia zdrowotne i podatków,

- nie znajduje się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego ani postępowania układowego z wierzycielem.

Termin składania wniosków o przyznanie dofinansowania, określony w ogłoszeniu o konkursie, nie będzie mógł być krótszy niż miesiąc od dnia opublikowania tego ogłoszenia. Natomiast maksymalna wysokość dofinansowania będzie uzależniona od liczby osób, za które płatnik opłaca składki na ubezpieczenia społeczne na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie projektu. Szacowaną wartość projektu ma określić płatnik składek we wniosku o dofinansowanie projektu. Udział procentowy wysokości dofinansowania w przypadku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za:

- 1 do 9 osób – może wynieść do 90 proc. szacowanej wartości projektu,

- 10 do 49 osób – to nie więcej niż 80 proc. szacowanej wartości projektu,

- 50 do 249 osób – maksymalnie 60 proc. szacowanej wartości projektu,

- 250 osób – do 20 proc. szacowanej wartości projektu.

2) Treść wniosku

Wniosek o przyznanie dofinansowania będzie musiał zawierać:

- imię i nazwisko lub nazwę płatnika składek oraz numer rachunku składkowego,

- liczbę osób, za które płatnik opłaca składki,

- rodzaj, opis, cel i sposób realizacji działań w ramach projektu,

- oświadczenie płatnika składek o spełnianiu warunków, tj. nie zaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, nie zaleganiu z opłacaniem podatków oraz oświadczenie, że płatnik nie znajduje się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego ani postępowania układowego z wierzycielem.

Do wniosku płatnik składek będzie musiał dołączyć dokument przedstawiający poziom czynników uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia na stanowisku pracy oraz ocenę ryzyka zawodowego.

Jeśli wniosek o dofinansowanie projektu będzie zawierał braki formalne, ZUS wezwie wnioskodawcę do ich usunięcia w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Gdy płatnik nie uzupełni tych braków w wyznaczonym terminie, jego wniosek nie zostanie rozpatrzony.

3) Kryteria oceny podań

Oceną merytoryczną wniosku będzie się zajmował ekspert z dziedziny, która ma być przedmiotem działań naprawczych i prewencyjnych. Ustawa określa szczegółowo kryteria oceny, jednak należy pamiętać, że nie jest to katalog zamknięty i ta lista może się wydłużyć.

Taka analiza będzie obejmowała w szczególności:

- ocenę, czy wskazane cele są szczegółowo opisane, mierzalne, realne, określone w czasie,

- ocenę adekwatności proponowanych we wniosku o dofinansowanie projektu działań z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy do poziomu czynników ryzyka występujących u płatnika składek,

- sprawdzenie zgodności rozwiązań ujętych we wniosku o dofinansowanie projektu z obowiązującymi przepisami w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,

- ocenę niezbędności i efektywności wydatków projektu,

- ocenę, w jaki sposób osiągnięcie celów projektu przełoży się bezpośrednio na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy u płatnika składek.

4) Prawo do odwołania

Płatnik składek, którego projekt o dofinansowanie nie zostanie umieszczony na liście rankingowej projektów, jakie uzyskały pozytywną ocenę merytoryczną, opublikowanej przez ZUS, będzie mógł się odwołać do Komisji Odwoławczej powołanej przez Prezesa ZUS w przypadku:

- naruszenia procedury konkursowej,

- innych naruszeń formalnych.

Komisja Odwoławcza będzie musiała wydać decyzję nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia odwołania. Od tej decyzji wnioskodawca będzie mógł się złożyć skargę do sądu administracyjnego.

dr Łucja Kobroń-Gąsiorowska, adwokat, BCKG adwokaci

Dopłata nie częściej niż raz na trzy lata

Płatnik składek może się ubiegać o dofinansowanie projektu więcej niż jeden raz po upływie 3 lat od dnia wypłaty przez ZUS całości ostatniego dofinansowania. 3–letni okres karencji w ubieganiu się o dofinansowanie projektu przewidziano również dla płatnika składek, który został zobowiązany do zwrotu przyznanego dofinansowania, w sytuacji, gdy nie wykorzystywał go zgodnie z założonym i zaakceptowanym projektem. Termin ten będzie liczony od dnia dokonania zwrotu.

Naruszenie umowy to zwrot wsparcia

Wnioskodawca będzie zobowiązany do zwrotu przyznanego dofinansowania wraz z odsetkami w kilku przypadkach:

- rezygnacji lub odstąpienia od realizacji projektu,

- niewykonania zobowiązań wynikających z zawartej umowy o dofinansowanie,

- odmowy poddania projektu kontroli w trakcie jego realizacji lub po jego zakończeniu realizacji projektu w sposób niezgodny z wnioskiem o dofinansowanie projektu,

- wykorzystania dofinansowania niezgodnie z przeznaczeniem.

BHP

Nową procedurę ubiegania się przez płatników składek o dofinansowanie działań na rzecz prewencji reguluje ustawa z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU poz. 2179). Zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Finansowanie działalności związanej z zapobieganiem wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym należy do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wskazuje na to art. 37 ust. 2 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1773.; dalej: ustawa wypadkowa). ZUS ma dofinansowywać przede wszystkim te działania płatników, które są skierowane na utrzymanie zdolności do pracy zatrudnionych osób przez cały okres ich aktywności zawodowej.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe