Zmiana właściwości sądów pracy to jedna z wielu zmian w kodeksie postępowania cywilnego obowiązujących od 7 listopada br. Z pozoru niewielka, rodzi obowiązki po stronie pracodawców, a w szczególności działów HR.
Właściwy sądZgodnie z wcześniejszymi przepisami (art. 461 k.p.c.), sprawy z zakresu prawa pracy mogły być wytaczane przed sąd:
a) właściwy dla pozwanego,
b) w okręgu którego praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź
c) w okręgu którego znajdował się zakład pracy.
Czytaj także: Przywrócenie do pracy na koszt i ryzyko pracodawcy
Ustawodawca zrezygnował z trzeciej możliwości. W uzasadnieniu tej zmiany wskazano, że obecnie pojęcie „zakład pracy" można rozumieć co najwyżej jako miejsce wykonywania pracy. Nie ma zatem potrzeby dodatkowego wyodrębniania go.
Z praktycznego punktu widzenia ta zmiana nie będzie odczuwalna przy wnoszeniu pozwów z zakresu prawa pracy. Jak słusznie wskazał ustawodawca, właściwości wskazane w pkt b i c pok...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.