fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zatrudnienie na część etatu nie może służyć omijaniu nadgodzin

Adobe Stock
Pracownik zatrudniony na część etatu, który stale wykonuje pracę w pełnym wymiarze pracy, może wystąpić o przekształcenie umowy w zawartą na pełny etat.

- Chcielibyśmy zatrudnić pracownika na pół etatu, ale zlecać mu właściwie stale pracę na pełny etat. Czy to dopuszczalne? – pyta czytelniczka.

Nie, takie stałe – przyjmowane wręcz z założenia – działanie naruszałoby ustalenia stron w umowie o pracę dotyczące wymiaru czasu pracy. Pracodawca co do zasady powinien opierać się na wymiarze etatu ustalonym w umowie.

Dodatkowa praca niepełnoetatowca to nie zawsze nadgodziny. Te bowiem zaczynają się dopiero po przekroczeniu obowiązujących pracownika norm czasu pracy albo po przekroczeniu przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy. Normy czasu pracy nie ulegają zmianie (zmniejszeniu) dla niepełnoetaowców. Nadgodziny wystąpią dopiero po przekroczeniu normy dobowej (8 godzin) lub średniotygodniowej w okresie rozliczeniowym (przeciętnie 40 godzin na tydzień). W razie zaś stosowania systemu równoważnego czasu pracy wystąpią w przypadku pracy dłuższej niż wydłużenia ponad 8 godzin zaplanowane na dany dzień (np. jeżeli zapl...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA