fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Izolacja z powodu COVID nie wyklucza pracy zdalnej. Decyduje lekarz

Kwarantanna
AdobeStock
Pracownik poddany izolacji domowej może wykonywać pracę, jeżeli faktycznie nie jest niezdolny do pracy i pozwalają na to rodzaj pracy i warunki, w jakich przebywa.

Aktualnie w przypadku stwierdzenia COVID-19 nie jest wydawane zaświadczenie lekarskie ani pisemna decyzja o poddaniu izolacji. Pracownik z mocy prawa powinien poddać się izolacji w domu na co najmniej 10 dni.

Zarówno pracownik, który poddany jest izolacji, jak i pracownik na kwarantannie, jest uprawniony do świadczeń chorobowych – odpowiednio wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Nie musi uzyskiwać zwolnienia lekarskiego. ZUS posiada bowiem dostęp do systemu EWP, w którym znajduje się informacja o uzyskaniu przez pracownika pozytywnego wyniku testu na SARS-CoV-2 lub objęciu go kwarantanną. Te dane ZUS automatycznie udostępnia pracodawcy na jego profilu płatnika.

Na potrzeby uprawnień

Ani izolacja, ani kwarantanna same w sobie nie oznaczają niezdolności do pracy. Fakt stwierdzenia, że dana osoba jest zakażona (i zgodnie z definicją izolacji w warunkach domowych jest chora) nie jest równoznaczny z niezdolnością do pracy. Jedynie na potrzeby uzyskania prawa do świad...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA