Aktualnie w przypadku stwierdzenia COVID-19 nie jest wydawane zaświadczenie lekarskie ani pisemna decyzja o poddaniu izolacji. Pracownik z mocy prawa powinien poddać się izolacji w domu na co najmniej 10 dni.
Zarówno pracownik, który poddany jest izolacji, jak i pracownik na kwarantannie, jest uprawniony do świadczeń chorobowych – odpowiednio wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Nie musi uzyskiwać zwolnienia lekarskiego. ZUS posiada bowiem dostęp do systemu EWP, w którym znajduje się informacja o uzyskaniu przez pracownika pozytywnego wyniku testu na SARS-CoV-2 lub objęciu go kwarantanną. Te dane ZUS automatycznie udostępnia pracodawcy na jego profilu płatnika.
Na potrzeby uprawnieńAni izolacja, ani kwarantanna same w sobie nie oznaczają niezdolności do pracy. Fakt stwierdzenia, że dana osoba jest zakażona (i zgodnie z definicją izolacji w warunkach domowych jest chora) nie jest równoznaczny z niezdolnością do pracy. Jedynie na potrzeby uzyskania prawa do świad...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.