fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca zdalna a ochronę danych i tajemnic: cyberbezpieczeństwo to priorytet

Przechowywanie plików w chmurze
AdobeStock
To pracodawca odpowiada za ochronę danych i to on ponosi konsekwencje naruszenia prawnie chronionych tajemnic. W jego interesie leży więc wdrożenie środków technicznych i organizacyjnych, dzięki którym dane osobowe będą przetwarzane w sposób bezpieczny i zgodny z prawem.

Niezależnie, czy mówimy o  pracy z biura, czy z domu, przedsiębiorca ma obowiązek zapewnić odpowiednią ochronę danych i procesów ich przetwarzania. Panująca na świecie sytuacja czyni ten obowiązek jeszcze bardziej aktualnym. Przedsiębiorca, który go zaniedba, naraża na szkodę nie tylko siebie, ale i kontrahentów, za co może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Home office...

Już przed pandemią spowodowaną COVID-19 wielu pracodawców i pracowników korzystało z zalet pracy zdalnej. Dla określenia tego formatu pracy często używa się określenia „home office". Niezależnie jednak od przyjętej nazwy należy pamiętać, że dla pracowników wykonujących pracę w trybie zdalnym nie było odrębnych przepisów regulujących sposób, w jaki taka praca powinna być wykonywana. Dotąd odbywało się to wyłącznie na podstawie wewnętrznych ustaleń z poszczególnymi pracownikami. Często nie było to spisane nawet w wewnętrznych regulacjach obowiązujących u danego przedsiębiorcy. Skala tego...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA