fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Państwowa Inspekcja Pracy o zmianie przepisów BHP

123RF
Państwowa Inspekcja Pracy alarmuje, że liberalizacja przepisów w sprawie szkoleń BHP zwiększa ryzyko niebezpiecznego wypadku.

Od 1 stycznia 2019 r. nie trzeba okresowo szkolić milionów pracowników administracyjno-biurowych. W kodeksie pracy pojawił się bowiem art. 2373 § 22. Zgodnie z przepisem z tego obowiązku zwolniono tysiące firm działających w 18 grupach działalności, w tym produkcji odzieży, produkcji skór i wyrobów ze skór wyprawionych, handlu hurtowego i detalicznego pojazdów samochodowych, naprawy pojazdów samochodowych, handlu hurtowego i detalicznego czy transportu lotniczego.

Tymczasem z doświadczeń PIP wynika, że brak odpowiedniego przeszkolenia pracownika może być przyczyną wypadku przy pracy.

W latach 2016–2018 inspektorzy stwierdzili, że bezpośrednią przyczyną prawie 1200 wypadków zbadanych przez PIP, w których poszkodowanych zostało 1270 osób, w tym 480 doznało ciężkich obrażeń, a 173 poniosły śmierć, był brak szkolenia lub odpowiednich kwalifikacji u pracownika. Zdaniem PIP, gdyby pracodawcy sumiennie wykonali obowiązki szkolenia pracowników, nie doszłoby przynajmniej do części tych zdarzeń.

W wykrytych przez PIP nieprawidłowościach przodują przetwórstwo przemysłowe i branża budowlana. Nieprawidłowo przeszkoleni pracownicy najczęściej doznają obrażeń ciała w wyniku upadku z dużej wysokości lub utraty kontroli nad obsługiwaną maszyną. Sporo wypadków polegających na „upuszczeniu czynnika materialnego" na pracownika spowodowały osoby, które z powodu braku przeszkolenia nieprawidłowo zorganizowały sobie stanowisko pracy na wysokości. Co ważne, najczęściej poszkodowanymi w takich wypadkach są osoby młode, na początku kariery zawodowej, w wieku 20–29 lat.

Aby poprawić ten stan, PIP proponuje przywrócenie regulacji, w których obowiązek szkolenia pracowników administracyjno-biurowych wypadał raz na sześć lat. Zdaniem inspektorów można ten okres wydłużyć, ale konieczne jest przypominanie zatrudnionym, jakie zasady panują w razie wypadku.

Państwowa Inspekcja Pracy chce także lepszej kontroli nad firmami szkoleniowymi, które nie mogą być obecnie weryfikowane pod względem jakości oferowanych szkoleń BHP.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA