fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PPK, PPE: inwestycja na ryzyko uczestników programu

Fotolia.com
Ani pracodawca, ani reprezentanci pracowników uczestniczących w wyborze instytucji zarządzającej PPK czy PPE, nie ponoszą prawnej odpowiedzialności za osiągnięte przez nią wyniki.

Upowszechnienie organizowanego i w większości finansowanego przez pracodawców grupowego oszczędzania na cele emerytalne w postaci nowo wprowadzanych od 2019 r. pracowniczych planów kapitałowych (PPK) oraz z powodzeniem już funkcjonujących w Polsce pracowniczych programów emerytalnych (PPE) nasuwa pytanie o rolę przedstawicieli pracowników w tych rozwiązaniach, a także o ich realny wpływ na kształt tych instytucji na poziomie danego zakładu pracy. Wiąże się z tym również odpowiedzialność. Warto przyjrzeć się właśnie tej kwestii i sprawdzić, czy i za co te osoby są odpowiedzialne.

PPK: tylko konsultacje

Z uwagi na wymóg powszechności tworzenia programów grupowych oszczędności w formie PPK, ustawodawca ograniczył rolę związków zawodowych, kładąc ciężar decyzji o utworzeniu planu i wyborze instytucji finansowej na barki pracodawców. Związki zawodowe nie dość, że nie mogą zablokować samego tworzenia PPK, to nie posiadają też stanowiącego wpływu na wybór ins...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA